Група от германски граждани посети Разград миналата седмица. Визитата на гостите се състоя във връзка с Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти. Програмата на тримата граждани на Витенберге бе наситена с посещение на исторически забележителности и културни институции в региона. Не обаче това ги впечатли най-силно.

Марсел Щелер – директор на историческия музей в германския град Витенберге, Каролин Ренкевид – ръководител на местната библиотека, Уве Хакер – председател на общинската комисия по култура, и неговата съпруга преоткриха Лудогорието като древна земя с дълбоки исторически корени. Но най-вече като столицата на класния футбол. По време на изследването си из музейните кътчета на региона, съгражданите се отбиха на клубната база на „Лудогорец“ – „Гнездо на орли“, надникнаха зад завесите и на „Хювефарма Арена“. По време на обиколката из съблекалните, конферентните зали, масажната стая, възстановителния център с крио сауната, джакузито и басейните за рехабилитация, медицинския център… те останаха крайно впечатлени от условията, в които разградският тим тренира. Гостите разбраха, че на стадиона имат възможност дори да изработват стелките на играчите си, а изкуствената трева с антишоково покритие, което предотвратява контузии, е дело на германска фирма. Започнал преди повече от десетилетие, проектът продължава да се развива и до днес, като в момента на „Гнездо на орли“ се строи нов фитнес за нуждите на детско-юношеската академия. Условията, в които тренират разградските „орли“, само могат да стимулират момчетата, които нямат право на друго оправдание за своята игра освен уменията си, подчерта изпълнителният директор Ангел Петричев, който бе гид на чужденците по време на съботната им разходка из славните страници на отбора. Само броени часове по-късно на мястото, което германците превърнаха в сцена за фотосесии, предстоеше тренировка след поредния тежък удар, който нашите момчета бяха нанесли срещу своя противник на терена – този път „Спартак“-Варна.

Германският футбол е един от най-качествените, но и там има по-нискодивизионни тимове, какъвто именно е „FSV Veritas“ във Витенберге. Точно защото тяхното първенство може да е на висотата, към която никой роден тим не може дори да се осмели да погледне, то определено „Лудогорец“ показа на чужденците, че и те има какво да научат от нас – все пак структурата им е подобна на сравнително голям европейски отбор, както посочи Петричев. Няма база за сравнение между икономическото развитие на двете страни, намиращо се на светлинни години разлика, което във футболно отношение се изразява направо в различни светове. И все пак, нямаше как въпросът за парите да остане настрана. „В България футбол се прави много трудно“, обясни изпълнителният директор на гостите си. За да има „Лудогорец“ подобни условия за развитие на своите играчи, в базата е вложена обща инвестиция от малко повече от 15 млн. лева. На този фон, германците намериха за крайно учудваща цената на билети за мачовете на първенеца на страната от 10 лева. За сравнение, входът за срещите на по-малкия клуб „FSV Veritas“ е 4 евро. Каролин остана впечатлена и от „достъпната за всеки“ цена на фен артикулите на „Лудогорец“, което не е виждала в своята страна. Библиотечният специалист бе най-заинтригувана от футболните страсти, които споделя от 14-годишна, вече две десетилетия.

Въоръжени с телефони в ръце и с все по-нарастващ интерес, хората от групата преминаха през вътрешността на двете спортни съоръжения, където рядко стъпва външен човек. За да научат за родния първенец историите „от кухнята“. „Това човек да няма място за купите, си е голяма работа!“, разпалено коментираше Каролин пред витрината с клубните призове. Каква е целта след квалификациите за Шампионска лига – е трудно предсказуемо, защото трябва да се спори с отбори като „Байерн“ Мюнхен, с усмивка отговори на въпросите им Петричев. С германския отбор разградските шампиони още не са се срещали, но пък премериха сили с „Хофенхайм“ и „Байер Леверкузен“, „Реал Мадрид“, „ПСЖ“, „Ливърпул“, „Милан“, „Интер“, „Тотнъм“, „Валенсия“… Славните истории германците слушаха, докато Щелер позираше пред шампионския портрет на Моци от паметната августовска вечер преди осем години, когато се превърна в герой за своя тим и за Разград в срещата със Стяуа, слагайки вратарските ръкавици. Госитте преминаха и покрай таблата с тактически указания, които обаче не издаваха тайната на успеха на „орлите“. Все пак, германската делегация остана крайно възхитена от всичко, което видя и разбра за разградския тим.

По време на посещението си, те бяха подготвили тематичен подарък – шал на местния тим във Витенберге – „FSV Veritas“, комплимент от техния президент, който е посещавал разградския стадион преди 8 години. Заради това именно им беше интересно да проследят развитието на съоръжението, което предстои да се сдобие с нова централна трибуна с фен магазин, VIP зона… Строежът бе поставен на пауза заради икономическата криза вследствие на световната пандемия, им обясни Ангел Петричев. Тогава общият капацитет на местата ще надхвърли 12 500. Но пък групата видя напредъка по новото, второ електронно табло.
От своя страна, гостите отнесоха със себе си зелено-бели подаръци. Петричев ги зарадва с флагче на първенеца на България по футбол.
Сгъстената програма на германската делегация, която пристигна в Разград в сряда, премина през Етнографския музей в Побит камък, където бяха посрещнати с питка и шарена сол. За първи път опитаха баница, но вниманието им грабнаха сладките от маджунена каша. Бъдещето им предрекоха чрез гадаене с охлюви от Йерусалим, тропнаха право хоро, видяха как се майстори рогозка от царевични обелки. Разгледаха изложбата в „Абритус“, а докато се разхождаха из вила „Урбана“ станаха свидетели на съвременен сватбен ритуал.
Това бе първото посещение на четиримата германски граждани в Разград. Уве разказа, че съдбата го е довела в България преди 16 години по време на крайморското си сватбено пътешествие. Пет години по-късно, за втори път тук дойде и Щелер. „Вие имате изключително богата култура и човек лесно може да го разбере по отношението ви към традицията, колко е важна за вас. Всички възрастови групи участват в съхраняването на обичаите, още от детството сте съпричастни към съхраняването на културата. А общият танц показва колко са сърдечни хората тук“, коментираха Щелер, Каролин и Уве, преди да се насочат към Регионалната библиотека и отново да се върнат на Панаира на киселото мляко.
Десислава СТЕФАНОВА