• За нас
  • За реклама
  • Контакти
четвъртък, 18 юни 2026 г.
Няма резултати
Виж всички резултати
Вестник "Екип 7"
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
    • Интервю
    • История
    • Образование
    • Искам думата
    • Бизнес
    • Спонсорирано
    • ОП „Иновации и конкурентоспособност“
    • Електронен абонамент
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
    • Интервю
    • История
    • Образование
    • Искам думата
    • Бизнес
    • Спонсорирано
    • ОП „Иновации и конкурентоспособност“
    • Електронен абонамент
Няма резултати
Виж всички резултати
Вестник "Екип 7"
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Новини

Кметът на Кубрат изваден от властта

от Вестник Екип 7
26 януари 2026
в Новини
4
В шест общини досегашните кметове на ДПС спечелиха отново от раз

Общинската избирателна комисия отне днес правомощията на Алкин Неби след решение на ВАС за конфликт на интереси – давал сам на себе си пари в нарушение на закона

Общинската избирателна комисия в Кубрат отне днес правомощията на Алкин Неби като кмет на Община Кубрат. Решението бе взето с 11 гласа „за“ от 11 присъстващи. То дойде след като преди две седмици Върховният административен съд излезе с окончателно решение, че Алкин Неби е в конфликт на интереси, което означава, че не може повече да е кмет на общината и правомощията му трябва да бъдат отнети.

Дотук се стигна след като с Решение 258/13.01.2026 г. Върховният административен съд потвърди решението на Административния съд в Разград от 22.05.2025 година, както и решението на Комисията за противодействие на корупцията, с което бяха наложени санкции за установен конфликт на интереси на кмета на Кубрат Алкин Неби /избран от ДПС, преминал впоследствие към ДПС-Ново начало/.

Най-общо казано, конфликтът на интереси се изразяваше в това, че кметът на Кубрат е определял сам на себе си и е получавал възнаграждение в нарушение на закона.

През 2024 година Комисията за противодействие на корупцията /КПК/ санкционира Алкин Неби за това, че е упражнил правомощия при наличие на частен интерес и с решение от 2 декември 2024 година го глоби с общо 17 820 лева.

Производството пред Комисията бе образувано по сигнал на физическо лице от 14 август за това, че от 1 януари 2020 до 30 юни 2024 година, Неби е издавал заповеди за полагане на извънреден труд във връзка с подготовката на избори за народни представители и Европейски парламент. В тях той включил и себе си, като впоследствие неправомерно получил и съответното възнаграждение.

В решението си антикорупционният орган посочваше, че като кмет той заема висша публична длъжност и съответно няма право да участва в издаването на актове, да изпълнява контролни или разследващи функции или да налага санкции в частен интерес, да сключва договори или да извършва други дейности в частен интерес при изпълнение на правомощията или задълженията си по служба. Като е подписал спорните заповеди, той упражнил служебните си правомощия в свой частен интерес, нареждайки и на самия себе си да положи извънреден труд. Това било предпоставка за получаване на материална и нематериална облага – увеличение на трудовото възнаграждение и помощ, подкрепа и предимство, което той създава за самия себе си.

Във връзка с установения конфликт на интереси, от КПК наложиха на Неби две санкции от по 5000 лева, или общо 10 000 лева за заповедите, които като кмет е издал в свой интерес. Комисията определи още в полза на Община Кубрат от Неби да се отнемат 7820 лева – получените нетни дневни възнаграждения от деянието, породило конфликт на интереси.

Кметът обжалва пред Административния съд в Разград, който обаче, след като се е запозна с доказателствата по делото, потвърди изцяло акта на Комисията.

Съдебният акт беше обжалван след това пред Върховния административен съд, който се произнесе окончателно – всички доводи на защитата на Неби бяха отхвърлени, решенията на КПК и на Административния съд в Разград бяха потвърдени, т.е. кметът действително е бил в конфликт на интереси и в крайна сметка неправомерно се е облагодетелствал.

Какво следва?

Днешното решение на ОИК за отнемането на правомощията на кмета ще бъде изпратено до Общинския съвет в Кубрат. В сряда, 28 януари, предстои сесия, на която трябва да бъде избран временно изпълняващ длъжността кмет на общината за срок до полагане на клетва от новоизбрания на частични избори нов кмет. Според практиката досега, частични избори се насрочват в срок до три-четири месеца.

Коментари 4

  1. Христо Христов says:
    5 месеца ago

    Същата участ заслужава и бащата на онова наркоманче, кметът на Община Исперих. Той не е по-безгрешен от Кубратския. Но ако мечката заиграе в комшиите, то е ясно, че дойде и в дома ти.

    Отговор
  2. Анонимен полицай says:
    5 месеца ago

    За Кубратския кмет не знам. Но за Исперихския мога да кажа, че след като най-големия ало измамник в Североизточна България – Орхан Фикрет Шукри, известен повече сред съгражданите си като Орхан Каратюфек, му е един от най-добрите и най-големите приятели, и същият масово е агитирал ромското малцинство за местните избори в общината да гласуват за Белгия Шукри, то коментариите за последния са излишни …

    Отговор
  3. Реджеб Хасан says:
    5 месеца ago

    Хак да му е на нашия вече бивш кмет Алкин Неби. Получи си заслуженото. Той никога не е бил уважаван от повечето интелигентни граждани на община Кубрат. Но хубаво би било с него да си замине и главната ни архитектка Бочуковска, която повече от пет години тормози хората в общината ни. Идва на работа, когато си иска, тръгва си когато си иска. Изобщо не се съобразява с работното време. А архитект Обрешков да се върне отново. Архитект Обрешков, повечето от живеещите в нашата Община те искаме и те чакаме!!!

    Отговор
  4. Bai Ivan mia4a says:
    5 месеца ago

    Отново се радваме на репортерите на Екип 7, последния стожер на демокрацията в червеното ни общество което обитава родния ни край!

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing Vision
Вестник "Екип 7"

За нас

Вестник "Екип 7"

"Екип 7" излиза три пъти в седмицата: понеделник, сряда и петък в 16 страници, осем от тях с пълноцветен печат. Разпространява се на територията на цялата Разградска област с най-голямо проникване на вестникарския пазар.

Категории

  • Kрими
  • Бизнес
  • Здраве
  • Институции
  • Интервю
  • Искам думата
  • История
  • Култура
  • Новини
  • Образование
  • Оживление
  • Политика
  • Спонсорирано
  • Спорт

Партньори

  • Дигитална маркетинг агенция „Marketing Vision“

© 2025 Всички права запазени. Вестник "Екип 7" | Условия за ползване

Tекстовете и снимките в този сайт са авторско притежание на съответните приносители.
Публикуването на материали от www.ekip7.bg става само след съгласието на "Екип 7"!

  • Казина, които плащат мигновено в Мексико
  • Преглед на казино Pin-Up в Канада
  • Виртуални Казина: Възможности в Pin-up, Казахстан
Няма резултати
Виж всички резултати
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
  • Интервю
  • История
  • Образование
  • Искам думата
  • Бизнес
  • За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Електронен абонамент

© 2025 Всички права запазени. Вестник "Екип 7" | Условия за ползване

Tекстовете и снимките в този сайт са авторско притежание на съответните приносители.
Публикуването на материали от www.ekip7.bg става само след съгласието на "Екип 7"!

Бисквитки

Този уеб сайт използва бисквитки. Научи повече