• За нас
  • За реклама
  • Контакти
петък, 8 май 2026 г.
Няма резултати
Виж всички резултати
Вестник "Екип 7"
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
    • Интервю
    • История
    • Образование
    • Искам думата
    • Бизнес
    • Спонсорирано
    • ОП „Иновации и конкурентоспособност“
    • Електронен абонамент
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
    • Интервю
    • История
    • Образование
    • Искам думата
    • Бизнес
    • Спонсорирано
    • ОП „Иновации и конкурентоспособност“
    • Електронен абонамент
Няма резултати
Виж всички резултати
Вестник "Екип 7"
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Интервю

Мариана ПЕНЧЕВА: Живот и здраве не се купуват!

от Вестник Екип 7
10 юли 2021
в Интервю
0
Мариана ПЕНЧЕВА: Живот и здраве не се купуват!

Всеки от нас посещава аптеката по един или друг повод. Уважавам работещите там. Гледам на фармацевтите като на консултанти, които осъществяват връзката между пациент и лекар. Никога не съм ги възприемала като продавачи, както се случва често да ги наричат. Звучи даже обидно. Нещо повече – фармацията е сигурна и престижна професия. Съчетава в себе си познания по медицина, химия и биология. И не само това – разбирането на лекарствата и основни понятия в медицината са полезни умения, които служат през целия живот.

Как се чувства в света на лекарствата, възприема ли се само като продавач и какво е бъдещето на фармацията питаме Мариана Маринова Пенчева. Тя е магистър по фармация от Медицинска академия – София и има точно 30 години професионален опит. Собственик е на аптека „Дончеви“ в Кубрат, където живее и работи. С удоволствие споделя знания и опит с клиентите и е щастлива от своя избор да помага на хората. Дава информация и ценни съвети за здраве и красота. Посветила се е на каузата да направи света малко по-добър по този начин. Мариана е позната и сред децата в Кубрат като „щедро сърце“, защото често подпомага техни инициативи.

След аптеката има още две любими места, на които е не по-малко успешна – кухнята и градината. Обича още да пътешества в компанията на съпруга си и да се запознава с други култури. Намира време и за книги, което също й е любимо.

Домът й е „като аптека“, казват за нея близките й – подреден, чист, блести отвсякъде. Откъдето и да мине, резултатът е впечатляващ, не крият възхитата си от нея.

Мариана, как и защо избра фармацията за свой професионален път?

От 5-годишна зная, че ще уча медицина. За всеки празник исках да получавам подарък – чантичката на чичо Доктор. Когато дойде големият избор, моят ангел – хранител отгоре ми посочи правилната посока, фармацията. Смело мога да кажа че това е моето Призвание.

Откъде започна практиката ти?

От Аптечно предприятие – Разград, село Бисерци. Беше голямо приключение, което е оставило и до ден-днешен много мили спомени в мен.

Какво дава и какво ти отнема професията?

Удовлетворение, когато помогна и много тъга, когато нещата са без изход.

Кой момент от работата си харесваш най-много?

Всеки един, всичко ми доставя удоволствие. Няма скучни моменти.

Често клиентите се обръщат към вас за съвет, който би трябвало да поискат от лекар. Как постъпваш в тези моменти?

Обикновено отговорът ми е: „Трябва да посетите личния си лекар“. Ако нямат такъв или не знаят при кого да отидат, им препоръчвам медицински специалист.

Как да се ориентираме в това разнообразие от продукти и производители, какво съветваш хората?

Разпитвам с какво разполагат вкъщи, съветвам кое с кое не трябва да се комбинира, как и кога да ги дозират, питам какви други заболявания имат и какво приемат за тях. Изобщо обичам много да питам и да обяснявам.

В много аптеки има щандове за козметика. Каква е връзката й с фармацията?

Неразривна. Тя налага консулт с дерматолог и специалисти по козметика.

Можем ли да се ориентираме по цената за качеството?

Донякъде – да. Медикаментите имат много аналози, тоест много търговски наименования, а едно и също съдържание. Всеки производител ползва различни технологии за производство, откъдето идва и разликата в действието на едно и също лекарство с различно търговско име. Но тя не е фатална, при липса на даден препарат, или ако клиентът не може да си позволи точно този, който му е предписан от лекаря, няма проблем да се замени. Просто казано – хората трябва да ни имат повече доверие.

Има доста анекдоти за аптекари и клиенти. Имала ли си в твоята практика куриозни случки?

Да, с един от първите ми клиенти в село Бисерци. Попита ме „Имате ли кърмазъ хапче за сърце?“, разбирай „Антистенокардин“.

За лекарства, които се отпускат без рецепта, фармацевтът би могъл да даде съвет и какво още?

И да лекува. Да не забравяме, че първите доктори в света са били аптекарите.

Как виждаш бъдещето на фармацията?

Доктор и фармацевт – ръка за ръка, клинична фармация.

Как си почиваш?

Обожавам цветята. Карат ме да гледам в бъдещето с надежда, обич и вяра в доброто!

Какво научи от живота?

Живот и здраве не се купуват! Всички сме гости на този свят! Един живот да си спасил,

едно дете да си подкрепил, един сиромах да си нахранил – животът ти не е бил напразен!

Нади КАРАГЬОЗОВА

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing Vision
Вестник "Екип 7"

За нас

Вестник "Екип 7"

"Екип 7" излиза три пъти в седмицата: понеделник, сряда и петък в 16 страници, осем от тях с пълноцветен печат. Разпространява се на територията на цялата Разградска област с най-голямо проникване на вестникарския пазар.

Категории

  • Kрими
  • Бизнес
  • Здраве
  • Институции
  • Интервю
  • Искам думата
  • История
  • Култура
  • Новини
  • Образование
  • Оживление
  • Политика
  • Спонсорирано
  • Спорт

Партньори

  • Дигитална маркетинг агенция „Marketing Vision“

© 2025 Всички права запазени. Вестник "Екип 7" | Условия за ползване

Tекстовете и снимките в този сайт са авторско притежание на съответните приносители.
Публикуването на материали от www.ekip7.bg става само след съгласието на "Екип 7"!

  • Казина, които плащат мигновено в Мексико
  • Преглед на казино Pin-Up в Канада
  • Виртуални Казина: Възможности в Pin-up, Казахстан
Няма резултати
Виж всички резултати
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
  • Интервю
  • История
  • Образование
  • Искам думата
  • Бизнес
  • За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Електронен абонамент

© 2025 Всички права запазени. Вестник "Екип 7" | Условия за ползване

Tекстовете и снимките в този сайт са авторско притежание на съответните приносители.
Публикуването на материали от www.ekip7.bg става само след съгласието на "Екип 7"!

Бисквитки

Този уеб сайт използва бисквитки. Научи повече