Разградската писателка Деница Дилова бе първият гост на подрастващите ученици в ОУ „Васил Левски“ от поредица планирани срещи по време на организираната от школото „Жива библиотека“. Урокът по български език и литература на 5 „в“ в понеделник се проведе не само сред книги и преподаване на знания, но децата се срещнаха на живо с творец и разбраха повече за писаното слово, вдъхновението на автора и реалните житейски истории, които стоят зад произведенията.
Макар книгите на Деница да са насочени към по-зряла аудитория, разказът ѝ за деца, въвлечени в играта на карти война от последния ѝ сборник „Перфектна колода“, не остави петокласниците безразлични. Момичетата и момчетата узнаха, че зад художествената измислица всъщност стои реална случка от детството на писателката, а книгата ѝ дообогати фонда на училищната библиотека.
Малчуганите, които днес израстват в дигитална среда, с любопитство слушаха за времената, в които Марк Зукърбърг все още не е родил идеята за фейсбук, а филмираните книги не са били на всеки ъгъл. Тогава Деница е съчинявала истории, които е споделяла в неограниченото интернет пространство. Там е забелязан талантът ѝ, след което е поканена да създаде разказ, който да бъде поместен в списание. Следва участие в общ сборник, а старт на писателската ѝ кариера поставя разказът „Възкресенията на един амур“ в „Тънкости на приготвянето“, идеята за който се ражда в контекста на смешна семейна ситуация за борбата с водното животно. Децата разбраха, че човек може да черпи вдъхновение буквално от всичко. „Човешкото въображение няма граници!“, се обърна към тях писателката и им разказа, че създава стихове, вдъхновена дори от домашния си любимец. А част от тях вече знаеха това, защото самите те се изявяват на творческата сцена. Паралелката бе избрана сред останалите като една от най-четящите, а нейни представители са създали своя книжка, която се намира в училищната библиотека.
Любопитните момичета и момчета потърсиха отговор и на въпроса кое е любимото произведение на Деница, след което споделиха лични истории от почивните дни и записаха по една любима дума на подготвено за целта табло. Своя талант на пиано демонстрира Невена Цанкова от 6 „б“, а петокласниците Никола и Теодора изразиха впечатленията и емоциите си от срещата с бои върху белия лист.
Проектът „Жива библиотека“ е разработен съвместно с Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и се провежда за трета поредна година. Целта е да се намали агресията в училищната среда, разказа педагогът, библиотекар и координатор на проекта Виделина Неделчева. Утре предстои втората от планираните срещи с психолога Неда Зарева, предвижда се житейски истории да сподели и известният рапър Георги Енчев.
Десислава СТЕФАНОВА