
Дългогодишният ръководител на Капанския ансамбъл Румян Занев отново ще поеме кормилото на състава като главен художествен ръководител и хореограф, а Таня Тодорова ще бъде директор на Регионалния исторически музей. В момента се водят неофициални разговори, но скоро се очаква официално да бъдат обявени кадровите смени.
За повече информация потърсихме самия Румян Занев, който направи важното уточнение, че
директорските функции в състава ще се изпълняват от друг. Предстои насрочване на конкурс за избор на директор, след което и хореографът официално ще заеме своя пост. Занев разясни, че сега ще се отдаде изцяло на творческата дейност.
Фолклористът е взел кардиналното решение да се върне обратно в Разград преди месец. Причината за избора си да напусне страната на неограничените възможности, е безкрайно силната любов, която изпитва към Ансамбъла, на който е отдал 41 години от своя живот. „Искам да го направя, както беше преди – задружно семейство, всички да бъдат като юмрук с добри отношения помежду си, да няма злоба, клюки. Всички да са весели, спокойни и лъчезарни – чак тогава ще има изкуство и Капанският ансамбъл ще стане пак емблемата на града“, подчерта своите планове Румян Занев.
Новият стар главен художествен ръководител и хореограф с огорчение разкри, че до него достигат мнения, че съставът не е същият, което той е оставил. „Знам, че няма да ми е лесно“, коментира хореографът с твърдото убеждение, че ще положи много труд, за да бъде Капанският ансамбъл на ниво. Плановете му включват събирането на екип от млади хора, на които на по-късен етап да повери състава. Въпреки че не скри огорчението си от отношението на наследника си Светослав Митев, той е склонен да го остави в състава като танцьор. Ако обаче отново се завихрят интриги, ще го освободи, предупреди Занев.

Бонка Цакова се завърна в ОП „Паркстрой“
Задачата на бившата директорка на предприятието е да помогне за това Разград отново да се превърне в „град на цветята“
Още една емблематична фигура от предишното десетгодишно управление на кмета Денчо Бояджиев е върната в строя, за да помага и през новия му мандат.
От сряда, 15 януари, в щата на ОП „Паркстрой“ е включена Бонка Цакова. Тя е дългогодишна видна местна активистка на БСП, която прекара 10 години в общинското предприятие, 8 от които му беше директор, преди да се пенсионира.
Цакова е назначена на длъжността „технически сътрудник“ на 6-часов работен ден /като бившия зам.-кмет Любомир Цонев, който също е привлечен да помага на общинската администрация със същото работно време/. Очакванията към нея са със знанията и опита си тя да допринесе за това, Разград отново да възвърне старата си слава като „град на цветята“.
Хореографът беше освободен от своите задължение в състава през лятото на 2017 година. Тогава той си тръгна огорчен и разочарован от проявеното отношение. Носителят на редица престижни награди, в това число и на званието Почетен гражданин на Разград, бе мишена и на прокурорско разследване поради обвинения в безстопанственост, отправени от наследника му Светослав Митев. „Изсипа се много помия върху мен. Имаше грешки в счетоводството, но аз не съм специалист счетоводител, а хореограф, творец. Всички грешки се стовариха върху моята глава и това беше обидно за мен след толкова години труд. 41 години съм работил в Ансамбъла и по такъв начин да ме изпратят“, не скри горчивината си Занев. Докато се намира в Америка, прави пълномощно на адвокат, който да извади документи и да се види, че прокуратурата и Окръжния съд в Разград нямат нищо към него.
В Съединените американски щати, където хореографът продължи по своя път, неразривно свързан с народния фолклор, постиженията му не спряха да прославят името на Разград. Румян Занев пое важната задача да вдъхновява децата в българското неделно училище „Христо Ботев“ във Вашингтон със страстта, която самият той изпитва към народното песенно и танцово изкуство. От първия учебен ден преди почти три години той влиза в ролята на учител-хореограф в неделното школо.
През същата 2017 година става и ръководител на танцова формация „Пендари“ в столицата на САЩ. В състава участие взимат родителите на учениците. Вместо да пропиляват времето си, докато чакат своите деца, самите те изявяват желание да танцуват хора. Не липсва обаче и интерес от страна на чужденци. Публиката им винаги остава впечатлена от автентичните български фолклорни ритми, изпълнени с тематика и стил. Резултатът за двете години, откакто се занимава с танцовата група, са четири авторски танца-хореография и участието в четири фестивала. Колоритна беше и възстановката на българска обредна сватба, в която Занев се включи като поп.
Ръководството на неделното училище дори е направило необходимите стъпки, за да може фолклористът да кандидатства за зелена карта на основание неговите достижения в изкуството, награди, участия в журирания, рецензии. Това е и сред причините за неочакваната за околните новина за завръщането му в Разград, защото условие за съществуването на картата е престоят в САЩ от 6 месеца и 1 ден всяка година. На въпроса дали е обмислял варианта за придобиване на американско гражданство, Занев отговори, че темата никога не го е вълнувала, а и за това е необходимо 10 години да живее в чуждата страна. Околните обаче проявили разбиране защо си е стегнал багажа веднага, след като е получил предложение да се върне обратно в Капанския ансамбъл.
Първата изява на Занев за тази година ще бъде като режисьор на празничния концерт „Среща край Момина чешма“ по случай Деня на Разград, който ще се състои на 27 януари от 18.30 часа в Новия театър. В него участие ще вземат градски състави – Текин Зекериев от Центъра за работа с деца с вокален педагог Свилена Дечева, Детска танцова школа „Хорце“, Градският мажоретен състав, Вокална група „Въртележка“ към Музикална школа „Илия Бърнев“ с ръководител Детелина Тодорова, Фолклорен танцов ансамбъл „Абритус“, танцово студио „Калина-Рада“, клуб по танци „Капанци“ и Силвия – солистка от Капански ансамбъл.
Предстоящият му в началото на февруари рожден ден ще празнува заедно с Капанския ансамбъл – традиция, която отново ще бъде подновена.
Най-вероятно днес ще бъде представена и Таня Тодорова като директор на Регионалния исторически музей. За разлика от Занев, тя няма впечатляваща визитка в професионалната област, която ще оглавява. Работила е в Дирекция „Култура“ в Общината при предишното кметуване на Денчо Бояджиев, после бе за кратко уредник в музея, известна е предимно като активист на БСП от по-младото поколение. Втори мандат е общински съветник от групата на БСП в Разград. В културните среди се коментира, че не е обявен конкурс за ръководната длъжност, тъй като Тодорова няма изискуемия за това 5-годишен стаж. Затова докато го натрупа и отговори на изискванията, се очаква да бъде временно изпълняващ и чак тогава ще се обяви конкурс.
Десислава СТЕФАНОВА
Оле,оле, от простите изтупкаха най- простата на музея. Тежко им на хората там…Голям смях ще падне с нея…
Съответните социалисти полека-лека се наместват на топлите и добре заплатени службички.Скоро очакваме следващата порция новоназначени комуняги,ама дали ще вършат работа,няма никакво значение.
Направете конкурси ,НАЗНАЧЕТЕ МЛАДИ ХОРА…..!СТИГА С ТАЯ ПАРТИИНА ШУРОБАДЖАНАЩИНА.ГЛАСУВАШ ,МАХАШ ЕДНО ЗЛО ИДВА ИДВА ДРУГО ЗЛО!
Е спри със старите си кадри
Изключително съм доволна че Румян Занев отново застава начело на Капанския Ансамбъл.Човек на когото мястото му е там. Човек който е направил най невероятните танци. А колкото до директора който в момента е на чело мога да кажа че няма и ни най малка представа от програма танци хорови и оркестрови произведения. Този човек махна от състава най можещите най знаещите в танцовално отношение хора.
ПОЗДРАВЛЕНИЯ:
РУМЯН ЗАНЕВ!!
ЩАСТЛИВЦИ СА ХОРАТА КОЙТО ЩЕ УЧИШИ ЩЕ ИГРАЕШ С ТЯХ!
Радвам се, че отново се връща големия хореограф Румян Занев.Да е жив и здрав.