• За нас
  • За реклама
  • Контакти
четвъртък, 18 юни 2026 г.
Няма резултати
Виж всички резултати
Вестник "Екип 7"
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
    • Интервю
    • История
    • Образование
    • Искам думата
    • Бизнес
    • Спонсорирано
    • ОП „Иновации и конкурентоспособност“
    • Електронен абонамент
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
    • Интервю
    • История
    • Образование
    • Искам думата
    • Бизнес
    • Спонсорирано
    • ОП „Иновации и конкурентоспособност“
    • Електронен абонамент
Няма резултати
Виж всички резултати
Вестник "Екип 7"
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Бизнес

8 фирми, свързани с Разград, са сред най-големите в България

от Вестник Екип 7
07 януари 2025
в Бизнес
5
8 фирми, свързани с Разград, са сред най-големите в България

За поредна година излезе класацията „Капитал 100“ на най-големите компании в България. Както и досега, тя се изготвя по основен критерий – общ размер на приходите през предходната година, в случая 2023-та. Прави впечатление, че докато данните за 2022-ра показват значителен ръст на постъпленията, то през миналата година приходите се укротяват и дори спадат.

Сред най-печелившите фирми в страната /номер едно е „Лукойл Нефтохим“ – Бургас/ през миналата година са и осем компании пряко или косвено свързани с Разград.

Най-напред от тях – на 38-мо място в класацията, е „АДМ – Разград“ ЕАД /бивше „Амилум България“/, сектор „Храни и напитки“, чиито приходи през 2023 година възлизат на 1 097 960 000 лева. За сравнение – сумата за предходната година е 1 162 226 000 лева.

На 41-во място в сегашната класация е „Стинг“ АД /фармация/ с 1 006 038 000 лева /886 220 000 лева през 2022 или ръст от 13.52%/. Дружеството е специализирано в дистрибуцията на лекарства и е собственост на разградчаните братя Иван и Александър Здравкови, синове на създателя на компанията Георги Здравков. Един от най-голямата им складова база е в Разград.

Фармацевтичната компания на братята Кирил и Георги Домусчиеви „Хювефарма“, на която част от заводите са в Разград, е 62-ра с приходи от 737 597 000 лева /773 120 000 или -4.59%/.

Дъщерното дружество на братя Домусчиеви „Биовет“ АД /фармация/, което има голяма производствена база в Разград, е 85-то с 576 585 000 лева /539 408 000 лева или ръст от 6.89%/.

103-то място заема една от най-големите компании в България за производство на птиче месо – „Амета холдинг“ АД, чиято основна база е в Разград. През миналата година дружеството е постигнало консолидирани приходи в размер на 505 796 000 лева /494 905 000 лева +2.2%/.

„АДМ – България трейдинг“, което също има косвена връзка с Разград – търговия със зърно, е на 167-мо място с приходи 315 806 000 лева /2022 г. – 176 163 000 или ръст от 79.27% , което класира дружеството на 35-място по този показател след всички големи фирми в страната.

На 219-та позиция е „Клио комерс – ТБ“ ЕООД /търговия/ с 249 806 000 лева /240 556 000 лева или – 3.85%/. Дружеството е собственост на разградчанина Теодоро Бабаров и има складови бази в цялата страна, сред които и в Разград.

В топ 300 /257 позиция/ е и разградското „Семпе Груп“ ООД /сектор „Селско стопанство“/, собственост на семейството на агробизнесмена Васил Петров/, което е с консолидирани приходи 210 631 000 лева за 2023 година / 332 371 000 за 2022-ра или – 36.63%/.

Класацията на изданието „Капитал“ включва и анализ на фирмите и по други показатели. В Топ 50 на най-големите компании в България с най-малко задължения на 38-мо място е „АДМ България трейдинг“. Докато през 2022 година дълговете на дружеството са в размер на 4 759 000 лева, то през 2023-та те са намалели на 3 259 000 лева /-31.52%/. В топ 50 по активи на 22-ро място е „Хювефарма“ – 1 393 844 000 лева /1 285 028 000 лева през 2022-ра/.

Дружеството на Кирил и Георги Домусчиеви „Биовет“ заема 28-мо място по активи – 1 055 832 000 лева /1 027 567 000 лева/.

Изследването на „Капитал“ проследява и как са се развивали лидерите в класацията преди 20 години. През 2003 година „Амилум“ /сега АДМ – Разград/ е имало приходи в размер на 96 266 000 лева, докато през 2023 година сумата набъбва на 1 097 960 000 лева, което е ръст от 1041%.

Направено е и сравнение от последния десетгодишен период. През 2013 година фирма „Стинг“ е имала постъпления от 435 359 000 лева, а през 2023-та – 1 006 038 000 лева или 131%. При „Амилум“ /АДМ-Разград“/ цифрите са съответно 334 004 000 лева и 1 097 960 000 лева или 229%. Преди 10 години „Хювефарма“ е с приходи от 310 829 000 лева, а през 2023-та те са 737 597 000 лева – 137%

Проучването включва и наблюдение на развитието на големите компании през последните пет години. През 2018 година приходите на „Стинг“ са 567 759 000 лева, а през 2023-та – 1 006 038 000 лева или изменение от 77%.

Преди пет години приходите на „Амилум“ /АДМ-Разград/ са 560 773 000 лева, а през 2023-та – 1 097 960 000 лева – 96%.

Ситуацията при „Хювефарма“ е 541 279 000 лева през 2018 година и 737 597 000 лева или 36%, а при „Биовет“ съответно 300 851 000 лева и 576 585 000 лева, или 92%.

Класацията на „Капитал“ съдържа и прогноза за развитието на част от компаниите. Сред тях са и две, свързани с Разград. При приходи за 2023 година в размер на 1 006 038 000 лева на „Стинг“, предвижданията за 2024 година са 1 126 763 000 лева, което е изменение от 12%.

Прогнозата за „Клио комерс – ТБ“ е приходите от 249 806 000 лева да нараснат на 274 787 000 лева или 10%.

На 79-то място в секцията за най-големите работодатели е „Амета Холдинг“ – Разград с 1322 служители през 2023 година. „Хан Аспарух“ – Исперих е на 136-то място с 925 служители.

По този показател „Клио комерс – ТБ“ е класирано на 186-то място с персонал от 691 души.

В класацията на лидери по сектори в бранша „Селско стопансво“ на 11-то място е „АДМ България трейдинг“ с приходи от 315 806 000 лева, а „Семпе Груп“ е на 24-то място с 210 631 000 лева.

„АДМ- Разград“ е на второ място в сектор „Храни и напитки“ с приходи 1 097 960 000 лева, а „Амета Холдинг“ на 6-то с постъпления 505 796 000 лева.

Фирма „Стинг“ е трета в сектор „Фармация“ с 1 006 038 000 лева, пета е „Хювефарма“ със 737 597 000 лева, а на шесто място е „Биовет“ – 576 585 000 лева. В тази класация влиза и „Антибиотик – Разград“ АД, което е на 31-во място с приходи 63 594 000 лева.

Коментари 5

  1. Роската says:
    1 година ago

    И Биовет и Амилум напълнили сайта jobs с обяви, всеки сам да си прави изводите колко добре плащат

    Отговор
  2. Бай Иван - Чистача says:
    1 година ago

    А какви са заплатите на работниците в завода на Домуса, който уж бил най – богатият българин и който в един доклад на американския департамент за организираната престъпност у нас беше определен като личен олигарх на мутрата Боко Тиквата от сик?

    Как хем Домуса бил много богат, хем работниците му получават едни от най – ниските заплати в държавата, и то при положение, че незаетите щатни бройки в производствените цехове са може би вече поне 25 %?
    Ако Домуса наистина има 2 МИЛИАРДА долара, то тогава колко милиарда има Тиквата? – 20? 200?

    Работете и не говорете за пари! На портала чакат. Ние никого не задържаме насила да работи при нас. Ще докараме работници от Виетнам….
    Такива изрази използваха „началниците“ и дЕректорите към работниците.

    Онази тьотка, близка до Тиквата, Трактора и Цв. Карагьозова и която стоеше на първия ред по време на ХАлтурното мероприятие на главната мажоретка на Тиквата, Маргините от сик и килъра Пешо Сумиста през есента на 2010 г. , така и не каза защо упорито ме е търсила по телефона на 10.02.2010 г., часове след ареста на Алексей Петров?
    Тьотката така и не каза защо един истински инженер със сравнително добри познания по математика беше преквалифициран като Чистач през лятото на 2013 г.? / 25.06.2013 – 08.08.2013 г. / Този случай отдавна е стигнал до Европол и ФБР.
    Мутрата Боко Тиквата от сик ли пусна поръчката тогава?

    Ружа Игнатова е работила известно време за Цв. Карагьозова. Лицето Т. И. Г. готова ли е да проведем публичен дебат за Ружа Игнатова и Цв. Карагьозова, респ. Сорос и Хилърито?
    Необходимо ли е да направя съответната „числова редица“ от Ружа Игнатова до Сорос и Хилърито?

    Отговор
  3. Бай Иван - Чистача says:
    1 година ago

    Между другото, във въпросната „къщичка „, която Бай Иван – Чистача чистеше през 2013 г., гъмжеше от бълхи. ДА – бълхи в мазетата.
    Казвам това сериозно и стои зад думите си!
    Това не е нито клевета, нито издаване на фирмена тайна. Това е обективната истина!
    А Домуса искаше да се листва на Холандската фондова борса…

    Отговор
  4. Бай Иван - Чистача says:
    1 година ago

    Не употребявам алкохол, наркотици, цигари, вейпове, наргилета, на практика не употребявам и лекарства.
    Не се занимавам с трафици на наркотици, кражби / вкл. и алъш – вериши при доставка на к. НNO3 с цистерни /, корупционни схеми.
    Не съм пикал в кофа в продължение на 8 месеца в някоя клетка в Панкрац, Чехия.
    Не съм комунистическо / сатрапско чедо.
    Не съм и чобанин.
    За кого тогава бях неудобен? Защо цели 3 петилетки за мен имаше само наказания, наказания и само наказания?
    Или както беше казал брат Галев 3 – Несходство в характерите?

    Скоро ще отворя темата за спасяването на 15 + 1 български моряци от бмф, които бяха отвлечени от сомалийски пирати през месец май, 2011 г. Ще го обясня с цифри на езика на математиката по отношение на хронологичното време.
    Със сигурност заслугата за спасяването на отвлечените моряци не е нито на Тиквата, нито на Домуса, а на един Човек с будна гражданска съвест, който все беше наказван за „благодарност“.

    След като има голям дефицит на работна ръка в завода на Домуса / повече от ясно е видимо това в обявите за работа / и след като пред закона уж всички сме равни, няма да е лошо Тиквата и тьотката да влязат да поработят малко в цеховете. Тиквата ще е на сушката, а тьотката ще зарежда и вади / разтоварва / центрофуги. – Пазарна икономика.
    А хлороформът вреден ли е за човешкото здраве?
    Няма срамен труд! Срамно е, когато някой се занимава с кражби, корупция, източване на ДДС, трафици на наркотици и други тежки криминални престъпления.
    Убеден съм, че ако Тиквата и тьотката влязат да поработят малко в цеховете и да си изкарват прехраната чрез честен труд, добивите значително ще се повишат! Гарантирано!
    Към производствения процес може да се включат и Маргините от сик и тяхната главна мажоретка, която изнесе модно ревю в нашия град през септември, 2010 г., 2 месеца след операция „Килърите“ / Пешо Сумиста и Ко /.

    ДДС = данък държавна сигурност.

    На 04.05.2012 г. се появи едно странно съобщение – застраховка „Живот“, пуснато от лицето А. Ж. от Пещера.
    През същия този ден братя Галеви получиха окончателно ефективна присъда от ВКС, а сатрапът Алексей Петров – Трактора за пореден път беше оставен в ареста от поредния съдебен състав.
    Дали всичко това беше съвпадение или за втори път се видя дългата ръка на октопода / Гоцето от Сирищник, Никола Филчев, Трактора / на работното ми място , може само да гадаем. Всеки има право на собствена интерпретация за това.

    Отговор
  5. Бай Иван - Чистача says:
    1 година ago

    Ще изнеса в публичното пространство малко „фирмени тайни“. Излишно е да казвам, че ще стоя зад думите си. Ако лицата Т. Г. и А. Ж. / лявата и дясната ръце на лицето К. Д. / се смятат за оклеветени, има си начини за доказване – очна ставка, детектор на лъжата.

    Беше януари, 2011 г. Лицето А. Ж. от Пещера в присъствието на много работници удряше с каска по главата висш свой подчинен служител.
    Дали това е престъпление? На този въпрос най – добре може да отговори червеният масон и бракониер от компрометирания всс Огнян Дамянов, който тогава оглавяваше роп.
    Ако това не е престъпление, тогава какво е? – Мутрофикация?

    Мисля, че беше 2016 или 2017 г. Беше през зимата, може би януари – март. Долу – горе тогава лицето К. Д. се опитваше да се листва на Холандската фондова борса.
    В една от „къщичките“, в която тогава работеха около стотина души, в продължение на цели два месеца нямаше чешмяна вода, вкл. и в тоалетните и баните. Работниците бяха подложени на недопустима липса на елементарна хигиена от страна на т. нар. работодател. Цяло чудо е, че тогава не пламна някаква епидемия!?
    Имаше спукана външна тръба на отходни води. Лицата Т. Г. и А. Ж. НЕ желаеха да платят на външна фирма, за да бъде отстранен възникналият проблем.
    Може би работниците трябваше да платят на външната фирма, за да се разреши проблемът?
    Какво стана ли?
    Очевидно някой от работниците беше подал сигнал към съответната институция / Инспекция по труда /. Чак тогава лицата Т. Г. и А. Ж. се задействаха, платиха на външна фирма и проблемът беше отстранен буквално за няколко часа в рамките на един работен ден.

    Беше краят на ноември през 2020 г. Поради несходство в характерите, реших цивилизовано да се „разведа“ / образно казано / с лицето Т. Г., сиреч да си сменя работодателя.
    Кандидатствах за работа в друга фирма и респ. бях поканен на интервю. Пуснах молба за кандидатстване, като оставих и част от личните си данни – тел. номер и други. Изрично на евентуалния бъдещ работодател му казах къде работя и че, ако бъда одобрен, ще трябва да спазя правилото за един месец предизвестие, както е по Кодекса на труда.
    Какво стана ли?
    Буквално след 30 – 40 минути някой ми звъни от непознат номер. За съжаление, тел. номер не го запазих, но завършваше на ……. 215. Обади ми се някаква жена и започна да ми диктува данни от анализи на алкални води. В началото не проумях за какво става въпрос и защо ми се обажда, но тя ми обясни, че работи в някаква / лаборатория / в София, занимаваща се с анализи на води.
    Казах й че има грешка, а тя ми обясни, че лицето Т. И. Г. чрез изпратен от нея имейл й е дала моя тел. номер.
    Защо въобще лицето Т. И. Г. дава личния ми тел. номер на непознати за мен хора? Това не беше ли незаконно изнасяне на лични данни?
    Защо въобще лицето Т. И. Г. насочи събитието в тази посока? Опитваше ли се индиректно да ме задържи във фабриката си и защо? Защо АЗ, след като бях вечният „двойкаджия“ и след като все бях наказван, било то чрез орязване на заплатата ми, вкл. и за това, че не съм чобанин, и след като през 2013 г. бях преквалифиран като Чистач за наказание, който трябваше да чисти помиите в мазетата, където гъмжеше от бълхи, се оказах толкова ценен кадър, когото тя не искаше да го изтърве да си тръгне?
    Има само едно логично обяснение :
    Лицето Т. И. Г. се опитваше да заблуди американците. В случая важеше правилото : Човекът е в завода, всичко е наред! Защото в противен случай, напуснех ли завода й, американците щяха да разберат, че нещо не е наред.
    Ако аз наистина бях ценен кадър за лицата Т. Г. и А. Ж., защо тогава никога не бях награждаван? Защо тогава никога не бях канен на прословутите им предновогодишни банкети? Притесняваха се, че ще ги питам нещо за Тиквата, Трактора, Гоцето Седефчов, Никола Филчев? Защо тогава бях унижен да чистя помиите в мазите им? Защо тогава на практика получавах една от най – ниските заплати, след като в интелектуално отношение превъзхождах много от „началниците“ им и някои дЕректори, които не могат да решат дори елементарни задачи от тяхната област ?

    Мисля, че лицето Т. И. Г. дължи отговори на много въпроси! Давам й думата…

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing Vision
Вестник "Екип 7"

За нас

Вестник "Екип 7"

"Екип 7" излиза три пъти в седмицата: понеделник, сряда и петък в 16 страници, осем от тях с пълноцветен печат. Разпространява се на територията на цялата Разградска област с най-голямо проникване на вестникарския пазар.

Категории

  • Kрими
  • Бизнес
  • Здраве
  • Институции
  • Интервю
  • Искам думата
  • История
  • Култура
  • Новини
  • Образование
  • Оживление
  • Политика
  • Спонсорирано
  • Спорт

Партньори

  • Дигитална маркетинг агенция „Marketing Vision“

© 2025 Всички права запазени. Вестник "Екип 7" | Условия за ползване

Tекстовете и снимките в този сайт са авторско притежание на съответните приносители.
Публикуването на материали от www.ekip7.bg става само след съгласието на "Екип 7"!

  • Казина, които плащат мигновено в Мексико
  • Преглед на казино Pin-Up в Канада
  • Виртуални Казина: Възможности в Pin-up, Казахстан
Няма резултати
Виж всички резултати
  • Последен брой
  • Новини
  • Kрими
  • Институции
  • Здраве
  • Култура
  • Оживление
  • Политика
  • Спорт
  • Интервю
  • История
  • Образование
  • Искам думата
  • Бизнес
  • За нас
  • За реклама
  • Контакти
  • Електронен абонамент

© 2025 Всички права запазени. Вестник "Екип 7" | Условия за ползване

Tекстовете и снимките в този сайт са авторско притежание на съответните приносители.
Публикуването на материали от www.ekip7.bg става само след съгласието на "Екип 7"!

Бисквитки

Този уеб сайт използва бисквитки. Научи повече