От началото на пандемията Разградска област винаги е сред регионите с най-ниска заболеваемост в страната – докато в първите месеци в други населени места брояха първите десетки заразени, Лудогорието беше оазис на спокойствието. Дори при завишения брой заболели в последните седмици, регионът продължава да държи първите позиции по най-малко новозаразени. Здравеопазването в Разград обаче не прави изключение по отношение на кризата, през която преминават болниците вече една година.
В областната МБАЛ „Св. Иван Рилски“ посрещат натиска на третата вълна с увеличен брой легла за болни от коронавирус. В момента за целта е пригодена 33 на сто от легловата база – използват се 90 от общо наличните 270 места в лечебницата.
Броят на тежко болните, за които лекарите полагат грижи, е константно висок – във вторник свободните легла бяха само 5. Родилки и бебета с коронавирус нямаше. Не е спряло лечението и на пациенти с други болести.
Медиците в ковид звената дават извънредни дежурства, състоянието на пациентите се следи денонощно, а умората е налице, разказва директорът на болницата д-р Гечо Жеков, помощ здравните работници не получават, почти никой не се включва в борбата срещу заразата като доброволец.
На този фон директорът на здравното заведение регистрира леко успокоение на пандемичната ситуация – линейките не „хвърчат“, повикванията на спешния телефон са намалели, натискът върху работещите в Спешно отделение е по-малък, по-рядко се налага подаване на кислород, което е показател за все по-малкото настанени в критично състояние. „Това не означава, че коронавирусът е изчезнал, но смятам, че пикът отмина“, обяснява д-р Жеков.
Новият британски щам засяга все по-млади хора на по 20 години, споделя наблюденията си медикът, мутацията е много по-заразна и атакува всички органи. Заради това разградските лекари залагат на най-съвременното лечение с нови лекарства против тромбози, прилага се и нееднозначно приеманият ивермектин. „Заради това смъртните случаи при нас са по-малко, инфекционистите са подготвени, вече има информация“, посочва д-р Жеков.
По отношение на влезлите в сила от вчера нови по-леки здравни мерки, директорът не предвижда нов пик. За отражението на парламентария вот в неделя върху заболеваемостта, може да се съди 2-3 дни след него. Проблем според лекаря обаче би било пълното отваряне на ресторантите, при което предишния път пациентите в болницата се увеличили драстично. Връщането на децата в градините и яслите не създава риск, допълва д-р Жеков, бум предизвикват най-вече масовите семейни тържества.
Самият д-р Жеков прекарва вируса тежко, месеци не стъпва в кабинета си. „На работа оставам само заради колегите си, пред които сваля шапка“, подчертава докторът. „Ще минем през третата вълна само ако хората бъдат по-дисциплинирани“, смята д-р Жеков и прогнозира, че заболяването ще продължи да се разпространява на вълни още две години.
Десислава СТЕФАНОВА
11