
Наши читатели сигнализираха, че в района на бившия КОС край Разград продължават набезите на жители на съседни села, които разграбват каквото е останало от сградния фонд и го отнасят с каруците си. Това ни провокира да проучим какво се случва в тази северна зона на града, където допреди трийсетина години се развиваше активна дейност в един от най-развитите тогава отрасли в селското стопанство – животновъдството.
Още в началото на проучването стана ясно, че вандалските деяния, за които гражданите съобщиха, не се отнасят за 27-те декара имот със 7 постройки /бивша база на Пожарната/. Той е държавна собственост и с решение на Министерски съвет през 2016 година е предоставен за управление на областния управител на Разград.

През пролетта на 2018 година представители на турска компания посетиха Разград и на среща в областната управа обявиха намерението си да изградят предприятие за преработка на царевица в Североизточна България. Тогава областният управител Гюнай Хюсмен предложи на инвеститорите за разгледат потенциални имоти в Разград, имайки предвид имота, граничещ с бившия КОС. Делегацията посети място, но до този момент не е потвърдила желанието си, което означава, че не го е сметнала да подходящ. Тъй като попада в категорията за сделки над 10 000 лева, сега тази държавна собственост се продава чрез Агенцията за приватизация.

Сигналът се отнася за огромния имот на някогашната Комплексна опитна станция от 347 декара, който се притежава от дружеството „КНК Трейдинг“, собственост на швейцарски гражданин. Свързахме се с адвокатската кантора в София, която се грижи за интересите на собственика, откъдето уточниха, че сегашното лошо състояние на имота се дължи преди всичко на лошото управление от страна на досегашните български управители на фирмата.
Отскоро „КНК Трейдинг“ се ръководи от чуждестранен гражданин. Другата причина, че също доскоро са се уточнявали границите на имотите в района. Освен държавния, там има още един по-малък имот, също на „КНК Трейдинг“.
Сега след като всичко е прецизирано в документацията за собственост, големият имот от 347 декара предстои да се обяви за продажба, а по-малкия, където се сортираха дрехи втората употреба, ще продължи да се стопанискава и в него да се развива дейност, уточниха от адвокатската кантора.
Предвид местоположението им, всички изброени по-горе недвижими имоти имат добър бизнес потенциал и дано се намерят инвеститори, за да спре разрухата около Разград.
Вече няколко пъти „Екип 7“ писа за бившия домостроителен комбинат в източната част на града /също частна собственост/, който години наред беше разграбван и от многобройните сгради сега няма и следа.
Въпреки че от години той е обявен за продажба, желаещи така и не се появиха, може би заради високата обявена цена от 2 304 000 евро. Последната ни публикация е точно преди една година, когато алармирахме /също по читателски сигнал/, че бившият Домостроителен комбинат е превърнат в огромно сметище.
Димитър КИРИЛОВ