До 10 февруари тече срокът, в който пациентите могат да заявят своето желание за имунизиране срещу COVID-19. Необходимо е единствено да се обадят на своя личен лекар по телефона. Поради спецификата на ваксините, пациентите трябва да са навършили 18 години. Записвания ще има и след уречената дата, защото след масовото имунизиране ваксинацията се очаква да стане планова.
До 14-ти идния месец личните лекари в Исперих ще изготвят списъци с желаещите от трета фаза. В нея попадат служителите на МВР, ВиК сектора и др.
Седмица след началото на кампанията, под 0.5 на сто са разградчаните, изявили готовност да се подложат на имунизиране, информира председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в областта д-р Селиме Карагьозова. От нейната пациентска листа, наброяваща 9 хиляди души, до средата на седмицата едва трима бяха пожелали да се ваксинират. Ако много хора искат да се имунизират, тогава ще се спазва планът за приоритизиране на пациентите с хронични заболявания и възрастните над 65 години. Засега такива изгледи няма, но пък неяснотите са много.
Организация по масовото ваксиниране на пациентите в областта все още няма. Трябва ли лекарите да затворят кабинетите си за преглед, докато трае ваксинирането, как точно ще се извърши манипулацията – засега конкретика липсва.
Още не се знае точно коя ваксина ще се прилага на пациентите. Д-р Карагьозова изрази съмнение относно начина на съхранение на лекарството преди да достигне до кабинетите на общопрактикуващите лекари. „На кого ще бъде отговорността, ако нещо се случи с пациент?“, пита тя. Опасност при съхранението в кабинетите на джипитата няма, защото лекарството може да престои до 8 градуса в продължение на една седмица.
Уважаваната лекарка повдига и въпроса какво ще стане, ако при един личен лекар има 2-3 записани за ваксинация, а той получи 5 дози от лекарството. Каквото и количество да достигне в нейния кабинет, тя категорично отказва да използва разпечатана опаковка.
Самата д-р Карагьозова все още не се е ваксинирала, защото е преболедувала вируса и първо трябва да се изследва за антитела. Въпреки че лекарката не очаква странично действие от ваксината, защо да натоварва организма на пациент, който скоро се е излекувал от ковид само защото здравният министър е казал „юруш на виксините!“.
До 15-ти идния месец предстои общопрактикуващите лекари да предадат в РЗИ списъците с искащите да се ваксинират. По-рано директорът на Инспекцията д-р Ася Генева прогнозира, че ваксинацията може да започне в края на март, а главният здравен инспектор доц. Кунчев заговори за масова ваксинация в края на април. През март и април се очаква в държавата да пристигнат 644 375 дози на „Пфайзър“ и „Модерна“. Подлежащите на ваксиниране с хронични проблеми и над 65 години в страната обаче са почти два милиона, а през май ще получим само 77 350 дози, юни ще бъде нулев по отношение на доставките. Което на практика означава, че няма как ваксините да стигнат за всички. Малко над 700 000 не стигат само за възрастните и болните.
През последната половин година обстановката, в която личните лекари изпълняват задълженията си, е тежка. Голяма част от самите тях преминаха през опасния вирус, около 40 на сто вече имат изградени антитела. 90 процента от работата им е чисто административна. Настоящото събиране на данни се оказва трудоемко, бюрокрацията изисква екип от 4-5 души, разказва д-р Карагьозова. Необходимо е това да става в извънработно време. А относно прословутите 10 лева, които държавата обеща на лекарите за всяка поставена доза, след изплащането на осигуровките, реално остават само 6 лева. Това допълнително демотивира лекарите да удължат работното си време.
Въпреки широко прокламираните идеи за електронен здравен сертификат, електронно пациентско досие, електронни рецепти и направления за PCR – все още всичко е и на хартия.
„Това е просто смешно!“, изразява негодуванието си д-р Карагьозова с песимистичната нагласа, че никой не иска да чуе за проблемите в здравеопазването. Седящите в министерските кресла нямат интерес да ги решат, тях не ги вълнува как ще се осъществи ваксинационният им план на практика. В момента в Разград дори няма ваксини за 6-годишните, за да изпълним имунизационния календар, който не се спазва от миналата година заради липса на лекарства. „Проблемите се решават от днес за вчера!“, коментира медикът, който за пръв път от 27 години се сблъсква с дотолкова утежнено здравеопазване.
Добрата новина е, че в последно време натискът и пред кабинетите на лекарите, и в болницата е осезаемо по-малък. След като през ноември д-р Карагьозова влезе като първи доброволец сред личните лекари в ковид отделението на разградската болница, днес вече няма нужда от нейната помощ, но тя остава в готовност.
Десислава СТЕФАНОВА