Трима учители са изгубили битката с коронавируса от началото на месеца в областта. Така жертвите на опасния вирус сред педагозите в региона от началото на пандемията станаха четири, след като в края на октомври битката с COVID-19 изгуби и учителят по технологии и предприемачество в ОУ „Н.Й. Вапцаров“ Ценка Петкова.
В сряда е починала дългогодишната учителка по български език и литература в НПТГ „Шандор Петьофи“ Катя Ангелова. 67-годишната жена е пенсиониран педагог от четири години с над 25-годишен стаж в гимназията. В училището се е връщала като заместващ учител, винаги се е отзовавала, сподели директорът на школото инж. Нешка Христова, радвала се е на ученическия интерес като много ерудиран и спокоен човек.
Преди две седмици преподавателката е замествала и в Езиковата гимназия. Преди година директорът на гимназията Пейчо Георгиев отново се доверява на работата на уважавания специалист.
Предишния ден, във вторник, живота си загуби и учителят по английски език в Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Ясеновец Добрислав Добрев. Чуждият език се изучава от втори до седми клас и педагогът на около 50 години не е влизал само при най-малките първолаци. През последните около три седмици обаче остава извън класната стая, защото се налага да излезе в болничен след като в продължение на 2-3 дни се чувствал зле. Въпреки неразположението е присъствал на работа. Последните две седмици се е лекувал в домашни условия, но в събота се налага да бъде приет в Инфекциозното в болницата в Разград.
Мъжът, който живее в областния център, е част от учителския колектив от три години.
Преди това е преподавал в Езиковата гимназия като титуляр. Напуска, защото заминава със семейството си в Англия. Уплахата сред колегията сега, признава Пейчо Георгиев, е още по-голяма и дори да не бяха взети мерки на национално ниво училищата да останат затворени до 21 декември, уроците в гимназията щяха да продължат онлайн.
След като излиза положителната проба от антигенния тест на учителя, разказва с възмущение негова колежка от началния етап, от Регионалната здравна инспекция не са взети мерки по поставянето на негови контактни колеги и ученици под карантина. В продължение на 10 дни след положителния резултат уроците продължават присъствено, защото „никой не благоволи да ни постави под карантина“, недоумява жената.
Преди месец в семейството на друг педагог от учителския колектив на основното училище заразата е установена с положителен тест, но карантина също не последва. Симптоми педагогът не развива, но въпреки това се самоизолира.
Отговор на въпроса защо не се налага изолация на контактни на заразени, доказани обаче не с PCR тест, даде директорът на РЗИ д-р Ася Генева. Всъщност проблемът е именно видът на теста. Министерска заповед за поставяне под карантина няма при бърз или антигенен тест, проблемът дали тези видове да бъдат приравнени на PCR теста се коментира в целия Европейски съюз, посочи д-р Генева. „Правилата са такива в цяла Европа“, допълни директорката. Дотогава вън от статистиката остават всички онези, които дават положителна проба, но потвърдена само от бърз или антигенен тест.
Симптоми на болестта след Добрислав развива и друга 59-годишна учителка от школото с редица придружаващи заболявания. От две седмици също се лекува вкъщи, но диагнозата остава неуточнена, защото тест не си е правила.
Учителският колектив на основното училище включва 16 учители и и петима души от административния персонал. Сред тях има страх, признава учителката, заради което от 11-ти онлайн учат от 5 до 7 клас, а от 18-ти се включват и от 1 до 4 клас.
В началото на месеца коронавирусът взе друга жертва сред учителската гилдия в областта. След лечение във Варна е починал преподавателят по практика в Професионалната гимназия по селско стопанство „Хан Аспарух“ в Исперих Петър Георгиев. По това време училището е преминало в дистанционен режим на обучение, разказа директорът Сали Назиф. 66-годишният мъж е част от колектива на школото в продължение на 24 години, преди това е преподавал в Лозница. Колективът в гимназията включва 38 души, двама педагози са с двустранна бронхопневмония, в болничен са и други двама от непедадогическия персонал. Сред учениците има един положителен за ковид.
На този фон досега обучението е било смесено – половината учеха онлайн, а останалите – присъствено. От понеделник всички са изцяло онлайн.
Десислава СТЕФАНОВА