Големият дисбаланс между недостатъчните приходи от такса битови отпадъци и нарасналите разходите за дейност „Чистота“ налага Община Разград да предприеме мерки за увеличаване на постъпленията. Затова от 2021 година от такса битови отпадъци ще бъдат освободени само църквите, джамиите и другите молитвени домове на законно регистрираните вероизповедания.
Това става ясно от докладната записка на зам.-кмета Добрин Добрев, която предвижда проект за изменение на Наредба №14 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. В настоящия вариант на нормативния документ освен вероизповеданията, от заплащане на таксата са освободени Общината – за имоти публична и частна общинска собственост, с изключение на тези, които са предоставени за ползване или на концесия; сградите на читалищата, на Българския червен кръст; на общинските и държавните училища, правоприемниците на закритите учебни заведения, собствениците на жилищни и нежилищни имоти, за които са направени инвестиции за подобряване на енергийната ефективност за период от 10 години.
В докладната се посочва, че към момента размерът на дължимите и неплатени задължения на Община Разград към Министерството на околната среда и водите за обезпечения и отчисления за депониране на отпадъци е приблизително 1 200 000 лева, а размерът на неплатените задължения към дружеството, на което е възложено сметопочистването, сметоизвозването и други дейности към функция „Чистота“ е около 400 000 лева. Разчетите показват още, че дисбалансът ще се увеличава, тъй като отчисленията, които Общината е длъжна да прави се увеличава от 69 лева на тон депониран отпадък през 2020 година на 82 лева за догодина и 95 лева за 2022 година. В същото време таксата за битови отпадъци не е променяна от 2014 година, мотивират от администрацията непопулярната мярка. Очаква се, след влизането в сила на промените в Наредбата, в бюджета догодина да влязат допълнително от такса смет около 700 000 лева в повече – най-вече от имоти публична и частна общинска собственост.
Освен че има законовото право да освобождава или не от такса смет, от местната администрация аргументират намеренията си и с Директивата на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 година – „замърсителят плаща“.
Димитър КИРИЛОВ