
Исперихчани се потопиха в уюта на българските традиции и чудодейната сила на родната природа, съпреживявайки творческия свят на Венцислава Великова. Литературната среща, съпроводена с изложба в Зала 1 в Исперих, бе съвместна инициатива на Историческия музей и НЧ „Съзнание 1891“.
Образ и слово са неразривно свързани за Венцислава Великова, която се занимава с изкуство от 2010 г. и е носител на наградата на община Белослав „Културен деец на годината“ за 2018 г. Зад гърба си има множество съвместни и самостоятелни изложби, както и две издадени книги. Текстилните ѝ пана, изработени от природни материали и включващи традиционни български мотиви – части от шевици, носии, накити, я отвеждат до Националния етнографски музей, където представя изложбата „Трепка българска“. Постепенно паната прерастват в картини със самобитен авторски стил, с помощта на който, по собствените ѝ думи, „реставрира красивото в българските традиции“ и го пресъздава по нов начин. В Исперих Венцислава предизвика почитателите на писаното слово да отключат миналото и да съпреживеят книгите ѝ „Странна сбирка от разкази“ и „Невестино село“ чрез съпътстващите ги картини. Дизайнер и на двете корици е исперихският фотограф Драгомир Богомилов. Посетителите се потопиха и в четирилогията от авторски пана „Слънчовата булка“ – интерпретация на четирите състояния на булката, основана на „Веда словена“.
Изложбата на Венцислава Великова вече е експонирана в Етнографската къща в Исперих, където в продължение на месец гражданите и гостите на града ще имат възможността да се докоснат и разчетат посланията на авторката.
Веселина БЕЛЕВА
Снимки: Мехмед АЗИЗ