За ръст на измамите, свързани с разпространението на COVID-19, и за това, че престъпниците се възползват от паниката, за да заблуждават жертвите си в Интернет, са сигнализирали партньорски служби на МВР. Те са засекли фалшиви сайтове, онлайн магазини и акаунти в социалните мрежи, съобщават от пресцентъра на полицията в Разград.
Част от случаите се дължат на нарастващия дефицит на медицински предпазни средства, маски и други защитни продукти – клиентите поръчват и плащат по Интернет, но не получават нищо в замяна.
Другите измами са свързани конкретно с разпространението на вируса и се извършват по телефона или са от типа „фишинг“. В първия случай извършителите се свързват с жертвите, като заявяват, че са представители на клиники или медицински служители. Заблуждават ги като им казват, че техни близки са заразени с вируса и трябва да се преведат незабавно пари за тяхното лечение. При „фишинга“ пък използват електронната поща, изпращайки писма от името на национални или международни здравни организации. Целта им е да набавят допълнителна информация от жертвите относно техните разплащателни средства или ги подлъгват да отворят определени файлове, съдържащи зловреден софтуер.
В повечето случаи извършителите използват имена, сходни на действащи компании и сайтове, за подведат жертвите. Загубите на потърпевшите достигат много високи суми.
До момента са разследвани около 30 случая на измами, свързани с COVID-19, извършени на територията на Азия и Европа. Предприети са мерки за блокиране на 18 банкови сметки и замразяване на повече от 730 000 долара.
От ОД на МВР-Разград апелират гражданите да не отварят линкове или приложения, изпратени от неизвестни потребители и да внимават при получаването на имейли от непознати лица, предлагащи медицинско защитно оборудване.
Престъпниците често ползват сайтове, които изглеждат като оригиналните. Четете отзивите на предишни клиенти за това дали са получили стоката и с какво качество е, а при възможност преди да купите проверявайте физическото или юридическото лице – търговец, което ги предлага, съветват още специалистите.
Аз поне не съм запознат, трябва ли да информирам някого, за получаването на такива фалшиви имейли. Редовно получавам такива уж от банки, че сметката ми в тази банка е блокирана и е необходимо да си въведа отново данните. Сега просто ги изтривам. Според мен е по-добре да се препращат някъде, където да помогнат за залавянето на тези мошеници.