
Всяка година водещият икономически вестник „Капитал“ извършва класацията „Гепард“ – за най-динамичните малки и средни компании в България. Основно изискване да се попадне в нея е фирмите да имат над 30% годишен ръст на приходите. Допълнителните условия са компанията да е частна собственост и да не е финансово, здравно или хазартно дружество.
На тези високи изисквания са отговорили 16 компании с регистрация в Лудогорието.
Най-напред в класацията – 10-то място, е дружеството „Норд Табак“ АД Шумен, за което обаче е посочено седалище в исперихското село Китанчево. Предприятието се занимава с изкупуване и промишлена преработка на тютюн.

По-специално внимание обаче заслужава „Инокс“ ООД – Разград, собственост на разградчаните Пламен и Радомир /баща и син/ Рашкови и Огнян Обрешков.
Сред включените в класацията общо 2269 компании от цялата страна, дружеството заема 116-то място с впечатляващ ръст на приходите за една година от 116.15%. В сектор „Метали“ „Инокс“ е класирано на впечатляващото 4-то място в България.

Фирмата работи с сферата на металообработването и както е видно от наименованието й, работи основно с неръждаеми материали. Тя предлага разнообразни инженерни услуги в областта на проектирането, разработването, конструирането, производството и монтажа, както и поддръжката и ремонта на нестандартни машини и съоръжения, спрямо производствените нужди на клиента.

„Инокс“ вече е спечелило доверието на всички големи предприятия на територията на Разград и региона: „Амилум България“, „Биовет“, „Балканфарма“, „Каолин“… Дружеството изпълнява поръчки и на компании от страната като „Актавис“, „Магна“, „Нестле“, „Видима“, „Лавена“, „Загорка“ и други.
„Инокс“ е регистрана през 2002 година в Разград, но е наследник на създаденото десет години преди това СД „Димитров-Рашков“. Бизнесът на дружеството е тясно обвързан с този на „Интер инженеринг – 10“, която има същата дейност и държи 50% от „Инокс“ Останалите дялове са на Пламен Рашков.
Бурното развитие на „Инокс“ започва преди 4-5 години, след като през 2014 година частично се сменя собствеността и влиза нов мениджмънт. Дотогава партньор на Пламен Рашков в „Инокс“ с 50% е съдружникът му Димитър Димитров /б.р. – досегашен кмет на село Осенец/, който решава да се оттегли и „Интер инженеринг -10“ купува дяловете му. Самата „Интер инженеринг-10“ е създадена четири години по-рано от Радомир Рашков /65%/ и Огнян Обрешков /35%/ за да разработва проекти. По това време Рашков-младши още живее в Англия, където е завършил машинно инженерство и работи в поделението за самолетни двигатели на Ролс Ройс /б.р. за това „Екип 7“ писа в специален материал/ . След сделката с „Инокс“ Радомир Рашков се завърна в Разград.
Цеховете на „Инокс“ се помещават в бившото РМЦ на стъклозавода, което за четири години е основно обновено. Фирмата е спечелила проекти за технологично оборудване на стойност 1 200 000 лева.
В момента в двете фирми работят общо 120 души, след които 17 дипломирани инженери. Всъщност големият проблем и на „Инокс“ е квалифицираният персонал. Освен от Разград, във фирмата са наети и специалисти от Русе. Компанията има и седем стипендианти, които след завършването на висшето си образование ще започнат трудовия си стаж в „Инокс“.
Освен „Норд табак“ и „Инокс“, в класацията на „Капитал“ влизат още 14 компании от областта: „Улусой БГ“ /Разград/ – 383-то място – транспорт, „Айваз Н“ /Исперих/ – 539 – метали, „ДАГ Транс интернешънъл“ /Разград/ – 590 – транспорт, „Хладилно-консервен комбинат“ /Исперих/ – 603 – храни и напитки, „Мидия – Милен Ангелов“ /Разград/ – 1018 – търговия, „Н.А.Лайф“ /Разград/ – 1040 – други, „Фарма Тийм БГ“ /Разград/ – 1084 – фармация, „Логис транс“ /Разград/ – 1111 – транспорт, „Аннона Грейн“ /Исперих/ – 1352 – селско стопанство, „Агротайм“ /Исперих/ – 1539 – селско стопанство, „Път консулт“ /Разград/ – 1714 – строителство, „Агросис“ /с. Веселец/ – 1737 – селско стопанство, „Беркай 2010“ /Дянково/ – 1749 – други, „Антибиотик“ /Разград/ – 1995 – фармация.
Димитър КИРИЛОВ