Втора съдебна сага, в която обвиняем е хирургът д-р Бранимир Мичев, приключи окончателно след три години разходки по различни инстанции.
С решение на Шуменски окръжен съд от 19 ноември е потвърдена условната му присъда по случая „Писанцалъ“.
Обвинителният акт на Районната прокуратура в Разград бе внесен още през октомври 2016 година и бе за подбуждане към престъпление на вещо лице и за измама, извършена в съучастие с управителя на охранителна фирма от Кубрат Борис Пенев, бивш съдебен заседател в Окръжен съд-Разград, към днешна дата вече покойник.
Прокуратурата твърдеше, че двамата подсъдими като съизвършители, с цел да си набавят имотна облага, измамили бащата на осъден, като го поддържали в заблуждение, че срещу 10 600 лева, които ще платят на съдии, прокурори и фелдшера на ареста, ще изкарат сина му Синан Писанцалиев на свобода и ще отложат изтърпяването на ефективното наказание.
При извършване на измамата Борис Пенев се представял за съдебен заседател, макар че по това време вече не е бил вписан в списъка със заседатели на Окръжен съд – Разград, мандатът му изтекъл малко по-рано. Пенев твърдял, че като част от съдебния състав ще издейства Синан да бъде оправдан, след като делото му бъде възобновено.
Въпреки дадените 10 600 лева от Сюлман Писанцалъ, на 21 ноември 2014 година д-р Мичев отишъл в заведението му в Цар Калоян и заявил, че е направен преглед и е уредено приемането на Синан в болницата. След престоя в лечебното заведение хирургът обещал да го освободи за домашно лечение и поискал още 5000 лева.
Бащата на осъдения обаче отказал да даде още пари и по тази причина престъплението останало недовършено.
Прокуратура твърдеше още, че д-р Мичев е подбуждал към престъпление началника на отделение „Съдебна медицина“ в МБАЛ-Разград д-р Диана Василева, която е и вещо лице за нашия съдебен район, да даде невярно заключение по назначена от Районна прокуратура-Разград съдебномедицинска експертиза. В разговор с нея д-р Мичев поискал да впише, че Синан Писанцалиев страда от хепатит или друго несъществуващо заболяване. Целта била той да избегне изтърпяване на наказанието си в затвора.
През септември 2017 година състав на Районен съд-Разград постанови ефективни присъди и за двамата, като хирургът бе осъден на 3 години и 6 месеца затвор по обвинението за измама и опит за измама и на половин година лишаване от свобода за това, че е подбуждал към престъпление вещото лице д-р Василева.
Последва обжалване пред Окръжен съд-Разград, като междувременно Борис Пенев почина. Така, през август 2018 година втората инстанция отмени ефективната присъда на д-р Мичев и върна делото му за ново разглеждане на друг състав на Районен съд. По отношение на Пенев производството бе прекратено.
Процесът стартира повторно през януари тази година, а изходът от него се оказа по-благоприятен за хирурга. На 22 февруари съдия Нели Генчева го призна за виновен само за измамата на стойност 10 600 лева, извършена в Цар Калоян и Разград, като му наложи условно наказание – 3 години лишаване от свобода с 5 години изпитателен срок.
По обвинението да е извършил опит за измама за още 5000 лева в условията на продължавано престъпление, Мичев бе оправдан. „Невинен“ чу и по второто основно обвинение – за това да е подбуждал към престъпление вещото лице д-р Василева.
Недоволен от осъдителната част на присъдата, хирургът отново обжалва. Поради отвод на всички съдии от Окръжен съд-Разград и невъзможност да бъде сформиран състав обаче, Върховен касационен съд определи делото да се гледа от Окръжен съд-Шумен.
След като подробно се е запознал с доказателствата, тричленен наказателен състав на ШОС е приел, че д-р Мичев от обективна и субективна страна е осъществил състава на престъплението „измама“. Деянието лекарят извършил виновно, с пряк умисъл и като е съзнавал ясно и е предвиждал настъпването на общественоопасните последици.
Присъдата е изменена в една единствена част, но тя касае фактическата обстановка и по-точно това къде е реализирана измамата – Мичев е оправдан по обвинението да е извършил престъплението „и в Цар Калоян“.
Останала част от решението на Районен съд-Разград е потвърдено.
В съдебния акт, който не подлежи на обжалване, магистратите посочват, че определеното от първата инстанция условно наказание от 3 години лишаване от свобода с 5 години изпитателен срок е справедливо като вид и размер и ще постигне целите на закона.
Припомняме, че за д-р Мичев това е втора поред влязла в сила присъда. През ноември 2017 година, с решение на Върховния касационен съд той бе окончателно осъден за теглене на пари от чужда дебитна карта. За това си деяние хирургът получи 6 месеца затвор, като изтърпяването на наказанието беше отложено за срок от 3 години
Към днешна дата срещу него има още три висящи производства – за обсебване на болнични лекарства и измама на пациенти, за придобиване и държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества – морфин, както и за подбуждане на колега да изписва лекарствени наркотични вещества-морфин на пациенти, които не се нуждаят от подобна терапия.
Мила КЮЛЮМОВА
Нищо не е нарушил доктора но много им слугуваше и на полицаи и прокурори и всички го уважават Просто как не ги е срам Хванали един лъжец със колко присъди да злепостави човека
Малко мислете бе Срамота На кого не е помогнал аз не познавам такъв Истински лекар и честен човек Айде стига съчинявахте да орезелите човека за нищо Ами то толкова скалъпено всичко че нямам думи