До тази година 2746 деца от Разградска област са преминали през денталната процедура по поставяне на силанти на първите постоянни дъвкателни зъби. Броят на поставените защитни покрития, които предпазват от кариеси, е 8940. Дейностите се реализират в изпълнение на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18-годишна възраст. С цел нейното популяризиране в петък в Разград се проведе семинар. По покана на Българския зъболекарски съюз съвместно с Националния координационен съвет на програмата и регионалния координатор в Разградска област д-р Теменуга Ангелова, на кръглата маса присъстваха стоматолози от региона и медицински специалисти от учебни заведения, представители на Регионалното управление на образованието, на РЗОК, заместник областният управител Евгени Драганов и други заинтересовани по темата. В здравния форум участие взеха д-р Теменуга Ангелова, д-р Стоил Кондов – председател на РК на БЗС. Темата пред присъстващите развиха лекторите д-р Борислав Миланов – главен секретар на БЗС, д-р Светослав Гачев – зам.-председател на БЗС и член на Националния координационен съвет и д-р Виктория Жекова, която е главен координатор, ръководител на екипа за силанизиране и член на НКС.
Силанизирането представлява поставянето на специални материали, които образуват много тънък, гладък и твърд защитен слой върху дълбоките вдлъбнатини на зъбите. Той се превръща в бариера за микроорганизмите. Най-подходящият период за поставяне на силанти е до две години след пробива на постоянните дъвкателни зъби, когато децата са на възраст от 6 до 12 години. Зъбът се почиства с професионална четка, а след като се постави силантът се втвърдява с фотополимерна лампа. Нуждата от силантите е провокирана от редица фактори, сред които, че кариесите се развиват изключително бързо. Силантът постига 70-75% редукция на кариеса.
Процедурата в областта се прилага в Разград, Исперих и Кубрат. В кръглата маса се включиха и д-р М. Енчева, д-р Г. Насалевска, д-р Й. Кузманова, д-р Й. Йовчева, д-р А. Адемов, д-р Д. Мичева и д-р И. Митева – изпълнители на програмата в областта. През 2011 година те са били трима, а днес вече са деветима.
Националната програма финансира силанизацията на първите постоянни молари при децата от 6 до 8 години. Не е необходимо родителите да предоставят здравноосигурителна книжка на детето си, а се изисква единствено тяхното информирано съгласие. Освен това в рамките на програмата за децата се предлага и един допълнителен безплатен профилактичен преглед извън този, който се предоставя от НЗОК. Причината е, че 55% от родителите разбират за други орални заболявания по време на прегледа за силанизиране. Първата стъпка е изборът на лекар по дентална медицина, който е напълно свободен. Пълният списък на изпълнителите може да се намери на сайта на програмата www.oralnaprofilaktika.bg. На безплатния телефонен номер 080014546 може да се получи допълнителна информация.