
Във вторник пространството в близост до Часовниковата кула в Разград беше притегателен център за ценителите на майсторското изобразително изкуство. Алеите около фонтана с пикаещите момченца придобиха артистичен вид благодарение на авторската пътуваща изложба на художника Стоян Черников, който е родом от Кубрат. Замисълът за културната инициатива се заражда отдавна, като артистът сподели своето намерение миналия месец по време на откритата си изложба в родния си град. „Когато обещая нещо, го изпълнявам.“, посочи той. Жителите и гостите на града ни бяха приятно изненадани от разположените 41 платна около пъстрите градини в центъра – едно от най-възловите и оживени места. „Вписвам се в атмосферата наоколо.“, с хумор отбеляза артистът. Картините представяха различни тематични сюжети в стиловете абстракционизъм, реализъм, някои бяха в жанр натюрморт, други художникът определи като метафизични. Техниките на създаването им също са различни – с шпакла или с четка, с акрилни, маслени бои или смесица между акварел и пастел. Сборната изложба съдържаше творби, създавани през различни периоди от творчеството на Стоян Черников. Целта на художника бе с откриването на традиционния Есенен панаир да се създаде колоритна атмосфера. Именно заради това творецът избира първия ден от едноседмичното градско веселие, за да разкрие част от своята същност пред погледите на минувачите чрез таланта си.

Това е първата подобна изложба на открито, която творецът създава в Разград. На нея присъства и неговият син Теодор. Въпреки че е наследил таланта на баща си, младежът няма голямо желание да продължи по неговия път. Вместо към боите и четките, второкурсникът изпитва влечение към програмирането и изучава компютърно и софтуерно инженерство в Техническия университет в София.
В продължение на десет седмици всяка сряда Черников потапяше жителите на Кубрат в магията на своето изкуство, като изпълваше центъра му с разноцветни краски. На четвърти септември до изкуството му възможност да се докоснат имаха и жителите на Самуил, въпреки силния вятър и изпочупените рамки на картините. Желанието му е провежданите от него културни мероприятия да се превърнат в традиция във всички градове в областта ни, като плановете му включват още изяви по време на посрещането на Джулай морнинг в Тутракан, разполагането на платна в Балчик и Русе. В Разград планира да се завърне с художника Димитър Атанасов с изложба само на карикатури. Повече от десет години съвместният проект на творците и Българското национално радио е провеждането на национален конкурс и национална изложба за карикатура. Следващото мероприятие, на което ще потопи присъстващите в света на изобразителното изкуство, ще бъде на 16-ти септември. Тогава художникът ще организира изложба по случай първия учебен ден в СУ „Христо Ботев“ в Кубрат, където предава своя дългогодишен опит на учениците си. В оставащите месеци до края на годината ще се отдаде на творчество, като на негови творби отново ще можем да се наслаждаваме от пролетта. Изложбата в Разград се реализира с любезното съдействие на кмета на Община Разград д-р Валентин Василев и Виолета Антонова – директор на дирекция „Култура, спорт, туризъм“.
Десислава СТЕФАНОВА





