Япония отличи с висшата
си държавна награда орден „Изгряващо
слънце – Златни лъчи с розетка“ един от
нашите световноизвестни археолози –
проф. Диана Гергова.
Орденът беше връчен от
посланика на Япония у нас Масато Ватанабе
на церемония миналата седмица в София
за насърчаване на академичния обмен и
взаимното разбирателство между Япония
и България в областта на археологията.

Като дългогодишен
преподавател в Националния археологически
институт с музей при БАН и водещ експерт
по тракология, проф. Гергова има значителен
принос за укрепването на двустранните
отношения и задълбочаване на приятелството
между Япония и България в сферата на
археологията, както и допринася за
насърчаване на взаимното разбирателство
между двете страни чрез изследвания в
областта на тракологията. От много
години насам тя е основна фигура в
проучванията на тракийското наследство
в района на Свещари, където направи
открития, станали известни в цял свят.
Проф. Диана Гергова е
сред 142 чуждестранни граждани, наградени
тази година от правителството на Япония,
общо 12 са българските граждани, носители
на японски държавни ордени през годините.
Неотдавна новата й
книга за северните траки заинтригува
японците с познанието, че те са били
едно духовно ниво по-високо от останалите
народи в Европа. Книгата първо излезе
на японски език, очакват се издания на
български и английски.
„Днес за нас е много
специален ден. Връчвам високо отличие
на един учен, не само световен авторитет
за траките, но и наш партньор в изследванията
за евроазиатските цивилизации, ключова
фигура в българо- японските отношения“,
каза посланик Масато Ватанабе.
Диана Гергова – Сенсей,
както я наричат японците, работи почти
4 десетилетия с колегите си там. Японски
доброволци идват у нас на разкопки.
Изкуствени спътници на Токайския
университет наблюдават тракийските ни
могили. За японците хилядолетната
култура по българските земи е неотменна
част от световната култура.
Мехмед АЗИЗ





