В петък в Разград с
личното участие на президента на КНСБ
Пламен Димитров бе открита информационната
кампания на синдикалната организация
„Сивото убива!“. Инициативата има за
цел за цел да повиши обществената
осведоменост и да насърчи гражданското
участие в процесите и политиките за
ограничаване и превенция на недекларираната
заетост в България.
Изпълнителният секретар
на КНСБ Даниела Алексиева представи
новото мобилно приложение на КНСБ – VOX,
с което всеки работник или клиент може
да подаде сигнал за некоректни практики
на работодатели и фирми. Тя
съобщи, че 400 потребители вече са се
регистрирали, а подадените сигнали
досега са 20, 19 от тях са сигнали срещу
работодатели които са в сивата икономика.
Платформата е разработена
по проект, финансиран по ОП „Добро
управление“. Чрез нея могат да се подават
сигнали както за нарушаване на трудовото
законодателство, така и за добри практики.
Услугата е безплатна при гарантирана
анонимност. В края на годината КНСБ ще
изготви два регистъра – на фирми
нарушители и коректни фирми.
На откриването на
кампанията присъстваха директорът на
НАП- Офис Разград Цанка Тъмнишка и Катя
Филипова – началник на Областната
инспекция по труда, които подкрепиха
инициативата.





