
Във връзка с родословното дърво на Никола Икономов и по повод на разгорялата се дискусия в „Екип 7“ мога да дам следните данни, които са посочени от генеалога Henn Sarv (Хен Сарв, р. 1955 г.). Той е от град Талин (Естония) и е изследвал родословието на редица известни българи.
За родословното дърво на Икономови Henn Sarv започва от първия му известен родоначалник Preotul Gerasim (1740 –неизв.), или свещеник Герасим, на руски: Григорий Иверца (поп Герасим), роден в Жеравна. За него се сочи, че е хилендарски монах; учител. Къщата му била там, където бил метохът на Хилендарския манастир в Жеравна. Именно поп Герасим завел бъдещия учител Райно Попович да се учи в Сливен в Елиногръцкото училище на Илия Доброплодни (вж. „Връзката на Жеравна със Света гора“, вестник „Сливенско дело“, 5 април 2012 г.). За деца на поп Герасим са посочени: Мария поп Герасимова (по мъж Мамарчева), Тодор поп Герасимов, Пенко поп Герасимов. Някои изследователи посочват още един син, наречен Мамареца (Mamaretsa ), но категорични данни няма.
Първите трима са потвърдени и от генеалога Victor Ovidiu Plutașu.
Всички данни, които посочвам по-надолу, са от Henn Sarv.
Мария поп Герасимова се омъжва за Стойко Радев Мамарчев (ок. 1750-1899). Те имат девет деца. Едно от тях е Георги Стойков Мамарчев (известен като Георги Буюклю Мамарчев). Друго. Именно това е капитан Георги Мамарчев (ок. 1876-1846). Друго дете измежду деветте е Руса Мамарчева. Тя се омъжила за Стойко Папазоолу (Попович). От този брак се раждат 5 деца. Едно от тях е Георги Стойков Попович, известен като Георги Стойков (Сава) Раковски. Братът на Мария – Тодор поп Герасимов (поп Тодор Стария (1760-1835) е имал последователно две съпруги, чиито имена не са неизвестни. Бил е учител и свещеник, иконом. Обесен е Капиновския манастир, Търновско, като участник във Велчовата завера. Има достатъчно достоверни научни данни за това – останалото са предположения и предания (вж. Минчева, Т., „Търново и Търновския край – център на най-мощното революционно съзаклятие у нас през първата половина на ХІХ век“). Деца от браковете му са: Райко (поп Ранко или поп Рафаил); поп Петър Теодоров; Никола Икономов (Жеравненеца); Гера поп Герасимова; Стефан поп Тодоров п. Герасимов. Поп Петър Теодоров е полубрат на Никола Икономов. От брака си той има шест деца. Едно от тях е Тодор Поппетров Икономов (1838-1892).
Това казва генеалогията, това пиша и аз. Семейните предания, спомени и легенди са много важни, разбира се, но все пак нека се доверяваме и на науката. Тя винаги може да ни представи данни, които са по-различни и по-богати от познанията ни досега…
Проф. д.п.н. Пламен РАДЕВ