
Традиция е по това време на годината да разговаряме за ученическия спорт в Разградска област с експерта по физическо възпитание и спорт в РУО – Разград Николай Миланов.
Г-н Миланов, измина и вторият месец от началото на новата учебна година, но нека първо да се върнем на предходната учебна 2019/2020 г., какво се случи в областта на ученическия спорт?
Началото на учебната година започна нормално, още през месеците октомври и ноември се проведоха много от общинските състезания предимно в Разград и Исперих, успешно започнаха и областните състезания през февруари, като се проведоха състезанията по шахмат, тенис на маса, бадминтон и баскетбол. В началото на март се състояха срещите и по волейбол, като на 8 март в Разград бе последното състезание в този спорт за юношите и девойките 11 – 12 клас.

Тези срещи се оказаха и последните от графика на областния етап на ученическите игри. Последните шампиони при юношите са от ПГСС „Хан Аспарух“ – Исперих с учител Сунай Хакъ, а при девойките – ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ –Разград с учител Георги Димитров. След тази дата на всички е ясно какво се случи с обявяването на извънредното положение, а с това се сложи и края на ученическия спорт за тази учебна година. Така на практика тази учебна година се превърна в нулева за ученическия спорт в страната.
Все пак най-добрата новина в началото на месец март бе откриването на двете супер модерни спортни зали на ОУ „Н. Й. Вапцаров“ и ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ в Разград, които са най-добрите спортни съоръжения в областта за ученическото физическо възпитание и спорт.

По традиция в областта се провеждат четири състезания, включени в НСК на МОН и БАСУ, какво се проведе все пак?
Над десетгодишна е историята на провеждането на открит турнир по мини футбол за момичета и девойки в чест на 8 март в Разград, Национален турнир по свободна борба за подрастващи в Разград и Национален фестивал по мини хандбал за момичета и момчета до 11 г. в Кубрат, както и от три години най-новата проява „Бързи, смели, сръчни“ за ученици от 1 до 4 клас в Разград. За съжаление успяхме да организираме и проведен в определения график от 4 до 6 март само турнирът по мини футбол, където момичетата от ОУ „Н. Й. Вапцаров“ – Разград, с учител Ралица Денева, и девойките от СУ „Хр. Ботев“ – Цар Калоян, с учител Мариян Йорданов, спечелиха шампионските титли. След много усилия успяхме на 20 октомври да проведем и Националния турнир по свободна борба за подрастващи с изключителното съдействие на Спортното училище в Разград. Останалите две прояви за съжаление не можахме да проведем по график през пролетта по обективни причини, въпреки че имаше такава възможност да ги организираме през октомври и ноември, но времето не ни стигна заради влошилата се обстановка с пандемията.
Сега за новата учебна 2020/2021 година какво предстои за ученическия спорт, има ли някакви промени?
През месец октомври бяха утвърдени Правилата за ученическите игри за настоящата учебна година от министъра на спорта, след съгласуване с министъра на образованието и науката. Правилата са разпратени до всички директори на училища и ЦПЛР, както и до дирекция „Образование“ до седемте общини в областта. Като цяло няма промени във възрастовите групи, видовете спорт и съответните етапи и отговорности. Промените най-вече са в документално отношение изразяващи се с няколкото предоставени приложения – протокол за крайно класиране, има специална форма за списък на отбора, удостоверение за извършен предсъстезателен физикален медицински преглед, списък на състезателите преминали предсъстезателен физикален медицински преглед и заявка за участие или отказ от участие в различните етапи на игрите. Не сме изготвили график за областните състезания, защото се надявам, че тази година при по добри обстоятелства те все пак ще се проведат, макар и не по графика определен в Правилата, а на по късен етап във времето – май, юни.
Накрая искам да поздравя учителите по физическо възпитание и спорт от областта за специфичния труд, който полагат, защото няма по-добро и ефективно обучение конкретно по нашия предмет от присъственото обучение. Все пак те доказаха, че и при дистанционното обучение в електронна среда могат да се справят макар и с много по-малка ефективност и полза за учениците, защото зависят и от тяхното самосъзнание. Да не забравяме, че много е важна ежедневната физическа активност дори и в домашна среда, която е основно средство за борбата срещу обездвижването, а и не на последно място със стреса. Вярвам и съм убеден, че можем да преодолеем това предизвикателство.
Иван ДИМИТРОВ