
Роденият в Разград даровит поет, драматург, литературен историк и критик Пламен Дойнов записа името си в историята и донесе поредна гордост за родния си край, като застана начело на Нов български университет.
Настоятелството на висшето учебно заведение избра разградчанина на 64-тото си заседание.
Предложението за избора е направено с доклад на проф. д-р Екатерина Михайлова, председател на Разширения академичен съвет на НБУ.
По време на динамично протеклите дебати представителите на настоятелството са останали удовлетворени, а проф. Пламен Дойнов е трябвало да отговаря и на неудобни въпроси. Въпреки че други кандидатури е нямало, почти пълното единодушие на настоятелството е най-голямото признание за постиженията му в научната сфера.
За успехи в новото поприще обаче са необходими освен академична биография, а неговата е солидна, но и управленски умения. Често пъти административните задължения се оказват пречка пред научните, но Пламен Дойнов е категоричен, че заниманията в сферата на литературната наука няма да останат на заден план.
Мандатът на ректора е с продължителност четири години.
Проф. д.ф.н. Пламен Дойнов преподава история и теория на литературата, академично и творческо писане в НБУ. Той е сред основателите на департамент „Нова българистика“ и два мандата негов ръководител – от 2012 до тази година. Автор на идейния проект и директор на научната програма „Литературата на Народна република България (1946–1990)“. За поезията си е отличаван два пъти с наградите „Николай Кънчев“ – през 2012 и 2016 г., и „Иван Николов“ през 2004 и 2012 г.; за драматургията си – с „Иван Радоев“ през 2001 и „Аскеер“ през 2006, за своите изследвания – с „Христо Г. Данов“ в категория „Хуманитаристика“ през 2012, „Иван Мешеков и Иван Радославов“ през 2015 и „Иван Динков“ през 2016. Негови книги са издадени във Франция, Унгария и Полша, а текстовете му са превеждани на всички европейски езици. През 2013 г. президентът на Република Унгария му присъжда Златен кръст за заслуги в областта на културата, а през 2018 г. е номиниран за международната награда „Европейски поет на свободата“ в Полша. Той е дългогодишен редактор в седмичника „Литературен вестник“ от 1993 г.
Проф. Дойнов е автор на 12 литературноисторически монографии и книги с литературна критика, сред които „Българската поезия в края на ХХ век“ (в две части, 2007), „Българският соцреализъм: 1956, 1968, 1989“ (2011), „Алтернативният канон: Поетите“ (2012), „Българската литература и началото на ХХІ век“ (2013), „Литература, размразяване, разлом: 1962“ (2015), „Литература на случаите. От „Тютюн“ до „Хайка за вълци“ (2017) и др. Съставител е на над 50 научни и документални сборници в осем издателски поредици в областта на историята на литературата от епохата на Народна република България.
В края на миналата година пред името си разградчанинът сложи академичното звание професор. В конкурса тогава участва със сериозни монографии, в центъра на които застава развитието на литературата в контекста на различни исторически периоди. Преди това защити не една, а цели две дисертации, за да стане доктор на филологическите науки.
Новите и повече отговорности и задължения няма да откъснат проф. Дойнов от родния край. В Разград ще продължават да го връщат най-близките му хора – баща му Иван Дойнов, поет и общественик, и брат му Дойчин Дойнов, поет и учител.
Десислава СТЕФАНОВА
Бележка на редакцията
В началото на прехода наскоро завършилият висшето си образование Пламен Дойнов водеше в „Екип 7“ авторската си рубрика „Алея на първенците“ – бележки и коментари за видни хора, чиято дейност имаше важни за обществото измерения. Времето лети, четвърт век мина неусетно и ето че днес самият Пламен стана герой на собствената си рубрика. Желаем ти успех, приятелю, и не забравяй Разград!
„Екип 7“