
Разрушаваме ли Земята? На тази тема разговаряхме с Недим Тахиров. Обсъдихме кои са виновните за замърсяването, какво се прави срещу това в Разград и какви мерки можем да предприемем ние, гражданите, за да спасим планетата. Недим Тахиров е еколог. След завършването на висшето си образование работи като учител, после става директор на Дирекция „Програми и околна среда“ в Община Разград и с това се занимава вече двадесет години.
Г-н Тахиров, кои са виновните за замърсяването на околната среда и водите?
Думичката „виновни“ звучи доста страшно. Можем да говорим единствено за въздействията върху околната среда, които се разделят на два основни вида. Единият вид са тези на естествената природа, а втория – антропогенните. Околната среда е една такава система, която позволява самовъзстановяване, когато действат само природните фактори. Но когато започва и силно антропогенно – човешко, въздействие върху компонентите на околната среда, много често тези процеси са необратими и наистина довеждат до увреждането ѝ. Усилията на националното и местното законодателство са именно да ограничат антропогенното въздействие, за да бъде по-бързо възстановяването на околната среда и по-устойчива самата система.
Много от жителите на Разград от години се оплакват, че усещат странни и неприятни миризми. На какво се дължат те и какво прави Общината?
Този проблем е известен в града от доста време, но разбира се, за него си има ясна причина. В зависимост от посоката на преимуществените ветрове, откъде духат, се усещат различни миризми в населеното място. Те са както от промишлените предприятия, така и от пречиствателните станции за отпадна вода. Тези станции също отделят такива неприятни миризми, които създават дискомфорт у населението.
Знаем, че автомобилите са основни замърсители на въздуха, а какво мислите за електрическите коли?
Тази тема със замърсяването на въздуха от автомобилите е безспорен факт. Изпускането на вредни емисии в атмосферата е сериозен проблем, тъй като в големите населени места има интензивен трафик на движение на превозни средства. Ако разглеждаме проблема локално, то електрическите автомобили решават проблема и самото населено място няма да бъде толкова замърсено, но ако той се разглежда в по-голям мащаб, тези коли не са най-добрият избор. За захранването с електричество на този автомобил трябва да се произведе енергия, за която се горят хиляди тонове въглища. Тя се произвежда и в атомни електрически централи, преработеното радиоактивно гориво не се разлага с години и трябва сериозно съхранение. Тъй че, така погледнато, електрическата енергия също не е най-чистата енергия! Естествено някои ще ме оборят, като кажат, че има възобновяеми енергийни източници като слънчевата и вятърната енергия, но те не са толкова развити и в процентно съотношение не могат да покрият енергийния ресурс, който е необходим за нуждите на населението.
Какви мерки предприема Общината за разрешаването на проблема със замърсения въздух?
Това не е ангажимент само на Общината, а основен ангажимент е на националното ни законодателство. Общината като местна административна структура следи спазването на това законодателство. Това, което мога да кажа, е че през годините сме имали завишаване на фини прахови частици и сероводород. Общината поиска от представителите на Министерството на околната среда да замерят качеството на атмосферния въздух чрез мобилна лаборатория. До 2019 година имаше завишаване на сероводород, но сега няма. В интернет страницата на Община Разград е качен пълен анализ на състоянието на въздуха с извършените замервания. Основна мярка, която е предприета за справяне с проблема е, да не се допуска движението на товарни автомобили в централните части на населеното място. Стараем се, чрез промяна на организация да ги изведем извън населеното място чрез околовръстни пътища. Подобрява се пътната настилка. Според финансовите възможности, с които разполагаме ,веднъж годишно по време на пролетния сезон се извършва хигиенизиране и измиване на улиците. Там, където имаме проблеми по отношение на инсталации, които изпускат емисии във въздуха, правят им се проверки. Хубавото на града е, че имаме газифицирана ТЕЦ и една част от населението използва услугите на топлофикация за отопляване. Върви и усилена газификация на жилищно-битовия сектор, което предотвратява използването на твърдо гориво за отопление.
Как могат гражданите да се борят със замърсяването?
Проблемът със замърсяването не е само на гражданите, можем да вземем под общ знаменател и юридическите лица. Всичко опира до съзнание, което се изгражда от възпитанието и се доизгражда в училище. От него зависи съдействието на хората към околната среда и спазването на регламентираните правила за опазването ѝ. Човек, който има обща култура, знае как да щади околната среда!
Според Вас ще успее ли да се овладее проблемът със замърсяването?
Ако ние с нашата воля не се стараем да опазваме състоянието на околната среда, тогава започват да се налагат рестриктивните мерки – налагането на глоби и санкции. Със сигурност, този подход не е правилен и не предотвратява замърсяването, защото то вече се е случило. Ако стриктно се спазва действащата нормативна уредба, която контролира тази дейност и хората се обучат и възпитат да бъдат съвестни граждани на обществото, няма да имаме проблеми и по отношение на околната среда!
Удовлетворява ли Ви това, с което се занимавате?
Винаги съм казвал, че ако наистина искаш работата ти да не ти тежи, трябва да си избереш специалност, която да работиш с удоволствие. Човек около 20 години расте и учи и около 40 години работи. В тези 40 години, в които ще работи, за да не му тежи, трябва да върши именно това, което го прави щастлив. Аз мисля, че съм направил правилния избор!
Сияна ДИМИТРОВА, Клуб „Репортери“
Б.р. Интервюто е удостоено с трето място в Националния ученически журналистически конкурс „Григор Попов“, организиран от ЦПЛР-ЦУТНТ с подкрепата на Община Разград