
Пациент плати 152 лева, за да му зашият крака в Спешното отделение на разградската болница.
За случая 65-годишният Бошко Василев, който е двоен гражданин и пенсионер, разказа пред „Екип 7“ в петък и попита откога в България и безплатната уж спешна помощ се заплаща.
Във вторник вечерта миналата седмица той бил закаран от роднините си в лечебното заведение, тъй като получил разкъсна рана. Дежурният лекар му казал, че за да бъде зашит ще трябва да си плати сума от порядъка на 150-200 лева.
На тръгване, по указание на доктора Бошко оставил за по-сигурно 200 лева, като сумата била записана върху някакъв кочан. Колко точно му струва манипулацията обаче не разбрал, въпросът щял да се изясни при някое от следващите му идвания.
На другия ден мъжът отишъл за смяна на превръзка, в кабинета му дали бележката от кочана и парите, които бил оставил и го пратили на касата да оправи сметката. Там ресто не му върнали, не му дали и фактура, твърдят близките му.
В петък роднини на Бошко отишли в болницата и поискали от директора д-р Гечо Жеков да обясни защо манипулациите в Спешно отделение се плащат. Той им съобщил, че парите се дължат за използваните материали, тъй като „случаят не е спешен“.
Отидохме при счетоводителя и поискахме да ни бъде даден документ за направеното плащане. От касата той извади „талон за услуга по желание“. В него под сумата 200 лева, която лекарят е записал на 12 ноември, беше дописано „- 48 лева“, а под линия и разликата от 152 лева, което явно беше нашата сметка. Върнаха ни рестото, а от това което пишеше в талона така и не разбрахме за какви материали са ни взели парите, разказаха близките на пациента.
За да изясним казуса, се обадихме в Регионалната здравна инспекция, под чиито контрол е Спешното отделение. За „Екип 7“ директорът на Дирекция „Медицински дейности“ д-р Янка Николова поясни, че има разлика между спешна и неотложна помощ, като според действащата нормативна уредба безплатна е само първата.
„Не съм наясно с конкретния случай, но по принцип за спешни се приемат състоянията, които са животозастрашаващи, като това става по преценка на лекаря. Тук вероятно се касае за оказана неотложна помощ, а тя се плаща по ценоразписа, който е в отделението“, уточни д-р Николова.
В тази държава се плаща попе…
Страхотно,интересно ми е ако някой пациент отиде в разградската болница с осигоровка от Германия например ,как ще опишат манипулацията си,вече започнахте да ставате смешни.Досега в Германия не съм платила за нищо,освен 10 евро за нощувка в Болницата.Срам и позор на къде е тръгнала България.
Ще се вмъкна с една подробност и уточнение, ако е възможно, с пример от Франция. Аз например нямам БГ здравни права, защото не съм в БГ, здравните ми права са във Франция, но за това има европейска здравна карта (да уточня – българската е валидна една година, а френската две години), която ми дава право на безплатна помощ само и единствено при спешен неотложен случай, застрашаващи живота, недай си боже. Всичко останало извън тези параграфи се заплаща. Но! Вземам си фактура за това от България или някакъв платежен документ, с който да удостоверя разходи и после се представя пред френската здравна каса и застраховател и се осребрява.
И това, че си е платил този господин, не го оправдава, защото официално не е европейски гражданин, няма европейска здравна карта, няма български здравни права. А това, че е двоен гражданин – което значи, че основно си живее извън България, означава, че няма никакви здравни и осигурителни права в България. Основното му местопребиваване и местожителство е в друга държава, която не е член на ЕС.
Така, че е има много неща, които трябва да се четат и проумеят от многото, които пишат – чули и недочули.
Хайде със здраве!